czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 3 czerwca 2022
  • wyświetleń: 6295

Sprawdzą słuch uczniom pierwszych klas szkół podstawowych z powiatu

Powiat bielski wyłonił realizatora pilotażowego programu, stworzonego od podstaw przez urzędników z wydziału zdrowia bielskiego starostwa. Chodzi o projekt badań słuchu uczniów pierwszych klas szkół podstawowych z powiatu bielskiego - to ponad 1600 dzieci.

Reklama

gimnazjum nr 15, sala, szkoła, klasa
fot. bielsko.info


Całość rozpocznie się w tym roku od edukacji nauczycieli i rodziców. Chodzi o to, by uczulić dorosłych na zachowania dzieci, które mogłyby świadczyć o problemie z niedosłuchem. Badania przesiewowe, które przeprowadzi klinika św. Łukasza z Bielska-Białej zaplanowano na przyszły rok.

- To tylko część naszych zamierzeń. Chcielibyśmy zadbać także o zęby i wzrok u naszych najmłodszych mieszkańców. Problem w tym, że taki program musi się "przebić" przez Agencję Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji, agendę ministra zdrowia która ocenia czy zaproponowane działania mają sens. To wszystko trwa - mówi starosta Andrzej Płonka.

Pozytywna opinia agencji daje możliwość występowania o dofinansowanie zewnętrzne. Bielskie starostwo będzie zabiegało o środki w Narodowym Funduszu Zdrowia.

"Program badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas I szkół podstawowych z terenu powiatu bielskiego" ma jeszcze jeden cel. To zebranie danych statystycznych i uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy niedosłuch jest dużym problemem u pierwszoklasistów oraz czy taki program należy kontynuować w kolejnych latach. - Cieszę się ze współpracy z wójtami i burmistrzami, która jest w tym przypadku nieodzowna. Mówimy o szkołach, które podlegają gminom - dodaje starosta Płonka.

Powiat bielski był w ostatnich latach współorganizatorem badań przesiewowych wzroku dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, prowadzonych przez jedną z bielskich klinik okulistycznych.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.