czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 11 czerwca 2022
  • 4 lipca 2022
  • wyświetleń: 4380

MDK zaprasza na sierpniową wycieczkę do Lublina

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

W poniedziałek, 13 czerwca ruszyły zapisy na sierpniową wycieczkę Miejskiego Domu Kultury do Lublina. Odbędzie się ona od 13 do 14 sierpnia. UWAGA! Wycieczka zostaje zmieniona z dwudniowej na jednodniową. Zmiany dotyczą czasu wyjazdu oraz kosztów - w rozwinięciu artykułu zaznaczamy je pogrubioną czcionką.

MDK zaprasza na sierpniową wycieczkę do Lublina
Zamek w Lublinie · fot. MDK Czechowice-Dziedzice


Wyjazd zaplanowano 13 sierpnia o godzinie 4.00 spod budynku MDK przy ul. Niepodległości w Czechowicach-Dziedzicach. Powrót około godziny 24.00.

Ilość miejsc: 45. Zapisy są prowadzone od poniedziałku, 13 czerwca w sekretariacie MDK Czechowice-Dziedzice. Koszt wycieczki to 290 złotych osoby, w tym 100 zł/os będzie zbierał w autokarze przewodnik na bilety, wejściówki i przewodników.

Zapisy na wycieczkę dwudniową zachowują ważność.

W programie:
  • Wystawa: "Tamara Łempicka - Kobieta w podróży", Zamek w Lublinie,
  • Kaplica zamkowa na Zamku w Lublinie,
  • Pałac w Kozłówce,
  • Muzeum Czartoryskich w Puławach, w tym Świątynia Sybilli i pałacyk gotycki.


Tamara Łempicka (1898-1980) - nazywana baronową z pędzlem - wykreowała wizerunek nowoczesnej i niezależnej kobiety sukcesu, dzięki któremu stała się ikoną swoich czasów, a jej nazwisko stało się rozpoznawalne zarówno na Starym Kontynencie, jak i w krajach obu Ameryk.

Tamara Łempicka, a właściwie Tamara Rozalia Gurwik-Górska, przyszła na świat prawdopodobnie 16 maja 1898 roku w Warszawie, choć zarówno sama data, jak i miejsce jej narodzin do dziś budzą wątpliwości. Wiadomo, że lata dzieciństwa spędziła w luksusie, a rodzice obracali się w towarzystwie zamożnych rodów carskiej Rosji. Jako młoda dama pobierała nauki na pensji dla dziewcząt w Lozannie, skąd często wyjeżdżała do Polski, Francji oraz Włoch. Podróże do europejskich stolic przyczyniły się do poznania kultur innych krajów i uwrażliwiły Tamarę na sztukę wielkich mistrzów. To właśnie wizyty w zagranicznych muzeach miały wpływ na późniejszą twórczość artystki.

Już jako młoda dziewczyna Tamara wykazywała niezwykły talent plastyczny, szybko osiągając biegłość w rysunku i akwareli. Nie dziwi zatem fakt, że w wieku dwudziestu kilku lat dała się poznać światu jako jedna z najważniejszych przedstawicielek malarstwa epoki art déco, charakteryzującego się klasycyzującym zgeometryzowaniem oraz dążeniem do syntetycznego ujmowania form.

W Paryżu lat 20. XX wieku zasłynęła jako świadoma artystka posługująca się własnym językiem artystycznym, charakteryzującym się mocnym rysunkiem, wyrazistym światłocieniem, surową formą i ostrym kolorem, którym podporządkowała tworzone portrety, akty oraz martwe natury. Jak sama podkreślała, w malarstwie najważniejsze było dla niej zawarte w dziele hellenistyczne pojęcie piękna, a tym samym ład, harmonia, proporcja i rytm. Tamara Łempicka przez całe życie pozostała wierna klasycznym ideałom, mimo zmian stylów oraz eksperymentowania z materiałem, techniką, formą oraz tematem.

Życie Tamary jest nierozerwalnie związane z podróżowaniem, wypełnione mieszanką romansów, nieposkromionym pragnieniem szczęścia, przeplatającym się z nieustannym strachem przed porzuceniem, samotnością oraz wojennym niepokojem i tułaczką po świecie.

Mimo że przyszło jej żyć w burzliwych czasach politycznych oraz społeczno-kulturowych przemian jej niesłabnąca determinacja i potrzeba osiągnięcia sukcesu przyczyniły się do stworzenia własnej legendy. Tamara Łempicka wykreowała postać artystki wszechczasów, a umiejętne manipulowanie faktami ze swojego życia w połączeniu z elegancją i wrodzonym wdziękiem sprawiły, że potrafiła oczarować każdego, kto pojawił się na jej drodze.

Wystawa "Tamara Łempicka - kobieta w podróży" jest zaproszeniem do świata lat 20. i 30. XX wieku, czyli do niezwykłej epoki podporządkowanej nowemu stylowi, jakim było art déco. Dzieła artystki nierozerwalnie związane z jej życiem, prezentowane w otoczeniu przedmiotów codziennego użytku - mebli, wyrobów rzemiosła artystycznego, strojów oraz maszyn - mają przybliżyć Państwu niezwykłe życie Tamary Łempickiej, jednej z największych artystek XX wieku.

MDK zaprasza na sierpniową wycieczkę do Lublina
MDK zaprasza na sierpniową wycieczkę do Lublina · fot. MDK Czechowice-Dziedzice

mp / czecho.pl
źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj