Wiadomości

  • 20 czerwca 2022
  • wyświetleń: 2920

W CEE można oglądać wystawę "Tradycyjne stawy karpiowe"

W czerwcu w Centrum Edukacji Ekologicznej można oglądać wystawę fotograficzną "Tradycyjne stawy karpiowe - gospodarka rybacka i przyroda". Wystawa prezentuje tradycyjne ziemne stawy karpiowe i ich różnorodne funkcje: produkcyjne, ochroniarskie, rekreacyjne.

W CEE można oglądać wystawę "Tradycyjne stawy karpiowe" · fot. CEE Czechowice-Dziedzice


Kompleksy stawów hodowlanych, skupione w Dolinie Górnej Wisły, są nie tylko miejscem hodowli ryb, ale też siedliskiem wielu cennych gatunków roślin i zwierząt. Dla niektórych z nich to jedno z ostatnich dostępnych im miejsc, w których mogą wyprowadzić swoje lęgi.

- Dzika przyroda z jednej strony stanowi powód do dumy gospodarujących na stawach rybaków, z drugiej utrudnia im hodowlę i obniża jej produktywność. Dlatego w projekcie LIFE.VISTULA.PL, którego wystawa jest częścią edukacyjną, zaplanowano zarówno działania ochronne, jak i wspierające hodowlę ryb - informuje Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach.

Głównym celem projektu jest ochrona i poprawa stanu siedlisk dwóch gatunków ptaków, wymienionych w Załączniku I tzw. Dyrektywy Ptasiej: ślepowrona i rybitwy rzecznej. Pośrednio z działań ochronnych skorzystają również inne gatunki ptaków, takie jak zausznik, krakwa, głowienka i cyranka.

CEE zaprasza do zapoznania się z różnorodnością i specyfiką stawowej przyrody oraz przyjrzeniu się ludziom, którzy na co dzień dbają o dobrostan tych akwenów. Więcej informacji o projekcie na stronie http://www.lifevistula.pl. Wystawę można zwiedzać we wnętrzu budynku edukacyjnego lub na naszym tarasie (w zależności od warunków pogodowych).

mp / czecho.pl

źródło: www.cee.czechowice-dziedzice.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.