Wiadomości

  • 22 czerwca 2022
  • wyświetleń: 1431

Akcja "Pola Nadziei": udało się zebrać 128 tysięcy złotych!

Około 128 tys. zł zgromadziło w tym roku 48 szkół z Bielska-Białej, terenu gmin powiatu bielskiego, z Czechowic-Dziedzic oraz Skoczowa, a także 5 salwatoriańskich parafii w USA, które w ramach 18. edycji programu "Pola Nadziei" zbierały na rzecz bielskiego hospicjum stacjonarnego im. Jana Pawła II.

Podsumowanie akcji "Pola Nadziei" - 20.06.2022 · fot. Urszula i Andrzej Omylińscy, Mariusz Rzymek / www.diecezja.bielsko.pl


Kolejna odsłonę wielkiej akcji charytatywnej zwieńczyło 20 czerwca 2022 r. nabożeństwo ekumeniczne w bielskim kościele NMP Królowej Polski oraz wręczenie okolicznościowych pucharów tym placówkom edukacyjnym, które zaangażowały się w pomoc na rzecz hospicjum.

Za troskę wobec życia i ludzi doświadczających czasu choroby terminalnej podziękowali nauczycielom, katechetom i uczniom proboszcz salwatoriańskiej wspólnoty parafialnej ks. Michał Pastuszka SDS oraz bp Piotr Greger.

Finał kolejnej edycji programu "Pola Nadziei" był okazją do spotkania się reprezentantów wszystkich szkół uczestniczących w akcji, a także samorządowców i duchownych.

Jak poinformowała prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego Grażyna Chorąży, na utrzymanie hospicjum św. Jana Pawła II potrzeba rocznie 4,5 mln zł. NFZ pokrywa 60 proc. tych kosztów, a brakującą kwotę musi zabezpieczyć SSH, zarządzające obiektem. W minionym roku utrzymanie jednego pacjenta kosztowało 13 tys. 500 zł.

- W naszym hospicjum znajduje się 28 łóżek dla chorych. Pobyt dla pacjentów jest nieodpłatny, więc możemy tylko liczyć na ludzi dobrej woli i wielkiego serca. Przyjmujemy pacjentów w różnym wieku i na krótszy lub dłuższy czas - dodała Chorąży.

Od początku funkcjonowania bielskie hospicjum przyjęło 700 pacjentów w hospicjum stacjonarnym oraz 130 w hospicjum domowym, które działa od trzech lat.

W programie "Pola Nadziei" 2021/2022 aktywnie wzięło udział 48 szkół. Ponad 14 tys. dolarów zebrano w pięciu polskich parafiach w USA prowadzonych przez księży salwatorianów. Przedsięwzięcie to było możliwe dzięki osobistemu zaangażowaniu Barbary i Janusza Pieczuro ze stanu New Jersey.

Budowę bielskiego hospicjum zainicjowało Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne przy bielskiej parafii księży salwatorianów. W październiku 2016 roku hospicjum rozpoczęło swoją działalność.

mp / czecho.pl

źródło: www.diecezja.bielsko.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.