czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 23 czerwca 2022
  • 3 lipca 2022
  • wyświetleń: 12321

Od 1 lipca kolejna podwyżka cen biletów PKM Czechowice-Dziedzice

1 lipca nastąpiła podwyżka cen biletów uprawniających do przejazdu autobusami Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Konieczność podniesienia cen czechowicki przewoźnik tłumaczy drastycznie rosnącymi kosztami zakupu paliwa oraz rekordową inflacją, która winduje ceny zakupu materiałów eksploatacyjnych. Wzrost cen będzie stosunkowo najmniej dotkliwy dla osób kupujących bilety okresowe.

Reklama

autobus
Autobus PKM linii nr VII · fot. czecho.pl


Najtańszy bilet normalny na strefę pierwszą - obejmującą gminę Czechowice-Dziedzice - z 3,40 zł podrożeje na 4,00 zł, bilet z drugiej strefy - obejmującej Czechowice-Dziedzice, Bielsko-Białą oraz Jasienicę kosztował będzie 5,00 zł, zamiast dotychczasowych 4,00 zł. Tyle też będzie kosztował bilet normalny na pierwszą i drugą strefę zakupiony u kierowcy. Bilet 24-godzinny będzie można nabyć po podwyżce w cenie 16 zł, a 7-dniowy za 34 zł.

Nowość w ofercie biletowej PKM - bilet weekendowy sobotnio-niedzielny "Rodzina 3+" - nie podrożeje i będzie go można nadal nabyć w cenie 14 zł. Bilet ten jest do nabycia u kierowcy, w punkcie sprzedaży biletów oraz w aplikacjach mobilnych. Osobami uprawnionymi do zakupu ww. biletu będą rodzice/opiekunowie prawni (oboje lub jeden) posiadający karty Rodzina 3+, podróżujący z co najmniej jednym dzieckiem.

Dodatkowo, wyłącznie dla placówek oświatowych, PKM wprowadza bilet grupowy szkolny, dla zorganizowanych grup uczniów szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej. Bilet będzie dostępny dla 10 osób, w tym jednego opiekuna, w cenie 32 zł za przejazd tam/powrót. Intencją przewoźnika jest, aby uczniowie i nauczyciele korzystali z komunikacji miejskiej przemieszczając się w ramach zająć szkolnych. I tutaj, dodatkowo, PKM wprowadza nowa grupę mogącą korzystać z tego biletu - przedszkolaków wraz z opiekunami.

- Należy pamiętać, że Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej jest spółką powołaną do realizowania potrzeb lokalnej społeczności w zakresie komunikacji zbiorowej na terenie gminy. Działalność PKM nie ma zatem charakteru komercyjnego, a funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest wspierane finansowo z budżetu gminy - zauważa Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach.

- Mając na uwadze wagę i znaczenie jakie ma dla naszych mieszkańców utrzymanie komunikacji miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach na niepogorszonym poziomie, zarówno w zakresie ilości, jak i jakości połączeń autobusowych, konieczna jest podwyżka cen biletów, która częściowo może zrekompensować gwałtowny wzrost kosztów realizowania przez PKM zadań publicznego transportu zbiorowego - mówi Prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach sp. z o.o. Rafał Kupczak.

Ostatnia podwyżka cen biletów czechowickiej komunikacji miejskiej miała miejsce 1 stycznia 2022 roku, ale, jak zauważa czechowicki magistrat, w głównej mierze spowodowana była pandemią COVID-19 i wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami oraz ograniczeniami, które w sposób bezprecedensowy zmniejszyły liczbę przewożonych pasażerów, a co za tym idzie wpływy z biletów.

Była to pierwsza podwyżka cen biletów od dziesięciu lat. - Obecnie cała branża transportu publicznego przeżywa poważne perturbacje związane ze rekordowym wzrostem cen zakupu paliw. Spółki komunalne realizujące zadania publicznego transportu zbiorowego coraz czyściej znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, nawet zagrażającej ich dalszemu funkcjonowaniu - dodaje czechowicki UM.

- W ostatnim czasie doszło do drastycznego wzrostu kosztów zakupu paliwa. Cena zakupu oleju napędowego, z poziomów bardzo wysokich notowań pod koniec 2021 roku osiąga obecnie rekordowo wysokie wartości. Mając na uwadze obecny poziom cen paliwa kształtowany przez szereg czynników rynkowych i makroekonomicznych, czechowickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej już w okresie od 1 stycznia do 15 czerwca poniosło znacznie zwiększone wydatki związane z zakupem oleju napędowego - podkreśla Urząd Miejski.

- Należy podkreślić, że po rozpoczęciu wojny w Ukrainie - od 24 lutego do dnia dzisiejszego - cena zakupu oleju napędowego wzrosła o 2,02 zł/l tj. o 41,5%, a od początku bieżącego roku o 2,52 zł/l tj. o 57,9%. Przewiduje się, że cena oleju napędowego utrzyma się na bardzo wysokim poziomie, co spowoduje, że spółka w najbliższej przyszłości ponosić będzie znacznie większe wydatki na zakup oleju napędowego. Dodatkowo, wzrost cen energii elektrycznej oraz niespotykana od wielu lat inflacja, skutkująca wzrostem cen kupowanych materiałów eksploatacyjnych, również wpływa na zwiększony koszt prowadzonej działalności - podsumowuje magistrat.

Jak informuje PKM Czechowice-Dziedzice, bilety, które tracą ważność z końcem czerwca obecnego roku można wymienić za dopłatą na nowe do końca lipca w Punkcie Sprzedaży Biletów przy dworcu autobusowym w Czechowicach-Dziedzicach. Według zapewnień operatorów płatności mobilnych moBilet, mPAY, SkyCash i zbiletem.pl już od 1 lipca w ofercie będą bilety zgodne z nowym cennikiem.

W razie pytań dotyczących zmian w taryfie biletowej PKM zaprasza do kontaktu pod numerami telefonów: 510 225 582 lub 664 932 524 (Punkt Sprzedaży Biletów). Dodatkowo informacji udzielna Biuro Publicznego Transportu Zbiorowego tutejszego Urzędu Miejskiego nr telefonu 32 214 71 95.

Nowy cennik biletów PKM Czechowice-Dziedzice, obowiązujący od 1 lipca, można znaleźć tutaj oraz na poniższym plakacie.

Nowy cennik biletów obowiązujący od 1 lipca 2022 roku
Nowy cennik biletów obowiązujący od 1 lipca 2022 roku · fot. PKM Czechowice-Dziedzice

mp / czecho.pl

źródło: PKM Czechowice-Dziedzice, www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.