czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 27 czerwca 2022
  • wyświetleń: 1065

12 najważniejszych wydarzeń - imprez tego lata - Polska

Materiał partnera:

Festiwale, festiwale... Polacy kochają je całym sercem. Koncerty, sztuka, wielkie gwiazdy, wielkie debiuty, wydarzenia artystyczne, pola namiotowe, wiski festiwalowe. Kto z nas nie był choć raz na mniejszej lub większej imprezie tego typu. Kto nie wspomina z łezką w oku swojego pierwszego Woodstock'a, pierwszego wielkiego koncertu, imprezy plenerowej pod gwiazdami, nocy na polu namiotowym, albo małego koncertu, na którym zdarł gardło i buty. Choć pandemia na długo zatrzymała tego typu wydarzenia, to festiwale wracają do polskich miast. Imprezy Plenerowe w Polsce 2022 - to będzie coś. Przez wielkie "C". Wracają z podwójną mocą. Gdzie warto wybrać się na dobry festiwal muzyczny? Ciekawe wydarzenia kulturalne 2022 odbywają się w całej Polsce — w stolicy, w Krakowie, nad morzem i w górach. To świetne okazje do zaplanowania niezwykłych wakacji czy ferii!

Whitpress


Letni sezon imprez kulturalnych 2022

Prawdziwy wysyp wydarzeń kulturalnych w Polsce rozpoczyna się w wakacje. Miesiące letnie to wszak czas podróży, wypoczynku i dobrej zabawy. W okolicach przesilenia letniego i Nocy Kupały odbywają się Krakowskie Wianki. Impreza inspirowana jest obrzędami związanymi właśnie z letnim przesileniem słońca i nocą świętojańską. Wydarzenie odbywa się co roku, na pięknych bulwarach w zakolu Wisły, pod wzgórzem wawelskim. Jej główną atrakcją są koncerty muzyczne, zarówno polskich jak i zagranicznych gwiazd. Prowadzone są wtedy także, warsztaty i parady, można też spróbować lokalnej kuchni i zobaczyć świętojańskie ognisko!

Jeśli już jesteśmy w Krakowie, to koniecznie trzeba wspomnieć o Wielkiej Paradzie Smoków! Miasto, które szczyci się posiadaniem własnego Smoka Wawelskiego, w czerwcu zaprasza do siebie wiele innych gadów tego rodzaju, by w wielkiej paradzie cieszyły oczy mieszkańców i turystów. Paradzie towarzyszy Smoczy Piknik na Bulwarach nad Wisłą, prawdziwie rodzinna impreza.

Świętowanie w stolicyZ dawnej stolicy Polski przenieśmy się do tej obecnej. W czerwcu już od 2008 roku, w Warszawie odbywa się dobrze znana impreza — Orange Warsaw Festival. To jedno z największych, letnich wydarzeń muzycznych w mieście, odbywa się na Torze Wyścigów Konnych. Zawsze przygotowywane są dwie sceny, na których występują czołowi polscy muzycy i zagraniczne gwiazdy. W poprzednich edycjach zobaczyć można było The Dumplings, Mele Kotulak, Miley Cyrus czy Florence and the Machine.


Festiwale nad BałtykiemNa przełomie czerwca i lipca warto wybrać się do Gdyni na Opener Festiwal, jeden z najpopularniejszych festiwali muzycznych w Polsce. Podczas imprezy można posłuchać świetnych, dobrze znanych muzyków z całego świata, grających różnorodne gatunki, na kilku scenach! Każdy znajdzie tu coś dla siebie, każdy też poczuje niesamowitą atmosferę festiwalu. Przez cztery dni, uczestnicy bawią się na koncertach, śpiewają na plaży i zwiedzają magiczne Trójmiasto!

zobacz polecane noclegi nad morzem:

Whitpress


Kultowe imprezy 2022W Jarocinie odbywa się wtedy najstarszy polski festiwal rockowy — Jarocin Festiwal. Kultowa już impreza swoimi korzeniami sięga do 1970 roku! To festiwal ważny zarówno dla odbiorców, jak i dla muzyków. To na jarocińskiej scenie debiutował Dżem, T.Love, Siekiera, Farben Lehre, Hey czy Oddział Zamknięty. Dziś jest imprezą, na której usłyszeć można dobrze znanych muzyków, ich hitowe kawałki jak i zespoły debiutujące. Przy festiwalu organizowane jest pole namiotowe — miejsce integracji i wspólnego świętowania. To świetna okazja, by spotkać ludzi o podobnych gustach muzycznych i nawiązać prawdziwe przyjaźnie.

Znacznie młodszy, ale równie ciekawy, jest Fest Festiwal organizowany na drugim końcu Polski, w Katowicach, w sierpniu. Pierwsza edycja odbyła się w 2019 roku i szybko zdobyła serca miłośników muzyki. Impreza odbywa się w Parku Śląskim, na kilku scenach odbywają się różnorodne koncerty, głównie muzyki rozrywkowej. Całości towarzyszą pokazy, wydarzenia artystyczne i wystawy prac artystycznych. To dobra okazja, by posłuchać muzyki, ale i zwiedzić Katowice i przepiękny, choć nie zawsze doceniany, Śląsk.

Początek sierpnia to kolejny, dobrze znany wszystkim festiwal - Pol’and’Rock festiwal, kiedyś organizowany pod nazwą Przystanek Woodstock, dziś także często "woodstockiem" nazywany. To impreza zapoczątkowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, święto rocka, które z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę festiwalowiczów. Wokół imprezy od jej początku utworzyła się wyjątkowa społeczność. Koncerty są niezwykle emocjonujące, a magię imprezy tworzą jej uczestnicy, którzy przez kilka dni bawią się razem, podczas występów gwiazd rocka i na polu namiotowym.

Na przełomie lipca i sierpnia, w Polsce odbywa się cykl koncertów w ramach Męskiego Grania, której inicjatorem jest marka Żywiec. Koncerty grane są przez najlepszych polskich artystów, ich celem jest prezentacja polskiej muzyki i zachęcenie słuchaczy do poszukiwania różnorodnych stylów, do eksperymentów muzycznych. Na scenach zobaczyć można dobrze znane gwiazdy, jak i artystów debiutujących.

Muzyka w górachDla tych, którzy uwielbiają rytmy południowe i muzykę bałkańską mamy coś na południu Polski. W małych Barcicach wciśniętych pomiędzy góry Beskidu Sądeckiego, w malowniczej Dolinie Popradu, co roku, na przełomie sierpnia i września odbywa się Pannocica Folk Festiwal, święto muzyki karpackiej, bałkańskiej, cygańskiej i węgierskiej. To niezwykle kolorowa scena i niezwykle pozytywni odbiorcy. Wioska festiwalowa zlokalizowana w "krzakach nad Popradem" przyciąga pozytywnych fanów muzyki, koncertów pod rozgwieżdżonym niebem, góralskich ognisk i wspólnej integracji.

Już kilka tygodni później, w niedalekiej Krynicy-Zdroju posłuchać można muzyki klasycznej, opery i operetki. Jej największe w Polsce święto to Festiwal im. Jana Kiepury, organizowany w Krynicy-Zdroju już od 55 lat. Pierwsza edycja odbyła się w rok po śmierci artysty, którego imię festiwal nosi. Jan Kiepura nie raz wyśpiewywał swoje arie na krynickich ulicach, lub bawił kuracjuszy z balkonu swojego hotelu. Dziś hołd artyście oddają jego liczni następcy, najlepsi muzycy operowi z Polski i świata.

A co dzieje się zimą w kulturalnej Polsce?Kulturalny rok w Polsce rozpoczyna się od imprez noworocznych. Wielkie koncerty, muzyka klasyczna, opera, pianino, Mozart, czy Chopin... królują na scenach teatrów, oper, kościołów i Miejskich Ośrodków Kultury. Jednym z najsłynniejszych koncertów noworocznych jest ten wykonywany przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Podczas wydarzenia na scenie występują polscy i zagraniczni artyści w towarzystwie najlepszych orkiestr! Każdy Polak początek roku kojarzy też z czerwonym serduszkiem i Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Impreza odbywa się w całej Polsce, co roku, już od 1993 r.! Jej głównym celem są ogólnopolskie zbiórki pieniędzy, zarówno do puszek, jak i poprzez licytacje, za które kupowany jest sprzęt służący do ratowania życia. Zbiórką towarzyszą rozmaite koncerty i wydarzenia artystyczne. Finały WOŚP odbywają się niemal w każdy mieście, a nawet i wiosce w Polsce. Są świętem pomagania i świętem muzyki!

Gdziekolwiek się wybierasz, zadbaj o pewny nocleg w portalu e-wczasy.pl