czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 10 lipca 2022
  • wyświetleń: 2925

Książka z numerami domów z lat 1870-1942. Nowy eksponat w IR

Do zbiorów czechowickiej Izby Regionalnej trafił nowy, bardzo ciekawy i unikalny eksponat - książka "Numerów domów gminy Dziedzice" z lat 1870 - 1942. Prowadził ją m.in. Franciszek Polak, w którego rodzinie zachowała się do dzisiejszych czasów. Jego wnuk Piotr Pysz przekazał ją do zbiorów IR.

Reklama

Książka z numerami domów z lat 1870-1942. Nowy eksponat w IR · fot. Izba Regionalna w Czechowicach-Dziedzicach


- Jest to raczej książeczka ze spisem numerów, troszkę sfatygowana, ale czytelna. Oprócz nazwisk mieszkańców gminy Dziedzice ( Krzysztoforski, Puchałka, Chybiorz, Waliczek, Budny, Jurczyk, Janik, Milerski, Paszek, Kociołek, Wizner, Herok, Firganek, Malik, Kociołek, Matuszyński, Budniok, Haberman, Stryczek, Szarek, Urbańczyk, Kotzian, Kieloch, Machalica, Morawiec, Karapeta i wiele innych), pojawiają się nazwy zakładów przemysłowych np. Walcowni Metali, kablowni, PKP, fabryki brykietów, Cegielni Włościańskiej, etc - wyjaśnia Jacek Cwetler, kustosz czechowickiej Izby Regionalnej.

W książce są bardzo nietypowe wpisy m.in. szpital choleryczny gminny, poczekalnia dla robotników, budka kolei, ogrzewalnia kolei, dom katolicki, Grygierczyk plebania, dr Gross, dr Sigmund, szkoły, Franciszek Szczypka - piekarz, etc.

W sumie w książce jest 461 wpisów. Pozycję można oglądać w Izbie Regionalnej w godzinach pracy lub po uprzednim umówieniu się w dogodnym terminie dla zainteresowanych.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.