czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 12 czerwca 2022
  • 30 lipca 2022
  • wyświetleń: 3244

"Beksiński na Śląsku" - wydarzenia towarzyszące w lipcu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Browar Obywatelski" podaj

Za nami:

Projekcje filmów dokumentalnych, wykłady, rozmowy z przyjaciółmi Zdzisława Beksińskiego i wieczory taneczne przy ulubionej muzyce Tomka Beksińskiego - oto najważniejsze lipcowe wydarzenia towarzyszące festiwalowi "Beksiński na Śląsku", który trwa od 18 czerwca do 25 września w Tichauer Art Gallery w Tychach.

Reklama

Wystawa Beksiński na Śląsku w Tichauer Art Gallery
Wystawa Beksiński na Śląsku w Tichauer Art Gallery (Browar Obywatelski) · fot. materiały prasowe


To jedyna w tym roku w Polsce tak obszerna wystawa poświęcona malarstwu Zdzisława Beksińskiego, zorganizowana przy współudziale Muzeum Historycznego w Sanoku, Fundacji Beksiński i domu aukcyjnego Agra-Art.

"Beksiński na Śląsku" to pierwsze w Polsce, tak kompleksowe przedsięwzięcie artystyczne poświęcone twórczości Zdzisława Beksińskiego, w ramach którego widzowie mogą zobaczyć 50 wyselekcjonowanych obrazów z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, wyłącznego spadkobiercy Mistrza, do którego przekazywał tylko te swoje dzieła, które uważał za najlepsze, a także 5 nietuzinkowych dzieł z "kolekcji japońskiej" - zbioru obrazów zakupionych na początku lat 90. XX wieku przez tajemniczych kolekcjonerów z Kraju Kwitnącej Wiśni w celu stworzenia Muzeum Sztuki Wschodnioeuropejskiej w Osace. Obrazy te do niedawna były uważane za zaginione.

Dodatkowo na widzów czeka też wystawa multimedialna "Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition". To multimedialna podróż przez twórczość artysty w ekscytujący sposób łącząca obraz i dźwięk. Wybrane jego dzieła zostaną zaprezentowane na wielkoformatowych ekranach w połączeniu z muzyką lub w stereoskopii (3D), a poprzez technologię VR każdy z odwiedzających będzie mógł wręcz "wejść do wnętrza obrazów".

Wydarzenia towarzysząceWystawom towarzyszą liczne, weekendowe wydarzenia uzupełniające. W piątek 1 lipca o godz. 19.00 w Tichauer Art Gallery w Tychach odbyło się spotkanie "Beksiński o Sobie", w ramach którego Ewa Barycka z Fundacji Beksiński da multimedialny wykład biograficzny o artyście i zdradzi wiele ciekawostek o Zdzisławie Beksińskim, którego znała osobiście. Potem nastąpiła projekcja filmu dokumentalnego "Z wnętrza - prolog" oraz dyskusja.

Loading...


W kolejnym tygodniu, w piątek 8 lipca o godz. 19.00 spotkanie będzie przebiegać pod tytułem "Znajomi o Beksińskim". Wypowie się jego marszand Piotr Dmochowski oraz śpiewak operowy Wiesław Ochman (projekcja wywiadów nagranych w 2020 roku). Potem Janusz Barycki z Fundacji Beksiński, przyjaciel Tomasza Beksińskiego poprowadzi wieczór muzyczny z ulubionymi utworami Tomka i zagra utwory m.in. The Stranglers, Duran Duran, Soft Cell, A Flock of Seagulls, Roxy Music i innych wykonawców z gatunku New Romantic.

Natomiast piątkowy wieczór 15 lipca upłynie pod hasłem "Tomasz Beksiński - romantyk czy wampir". Od godz. 19.00 publiczność będzie miała okazję spotkać się z Anją Ortodox, wokalistką zespołu Closterkeller i bliską przyjaciółką Tomka, a także porozmawiać z Marianem Majchrzakiem, znajomym rodziny Beksińskich i kolekcjonerem sztuki z Nowego Jorku. Wieczór wypełnią ulubione utwory Tomasza Beksińskiego i będzie można potańczyć przy dźwiękach Wishbone Ash, The Free, Genesis, Marillion, Pink Floyd, Premiata Forneria Marconi, Lacrimosy, Closterkeller i innych zespołów grających w podobnym klimacie. Wieczór muzyczny poprowadzi Janusz Barycki z Fundacji Beksiński.

W ostatnią sobotę, 30 lipca o godz. 19.00 spotkanie będzie przebiegało pod hasłem "Zdzisław Beksiński o fotografii". Widzowie będą mogli zapoznać się z analizą jego twórczości fotograficznej, oglądając film dokumentalny z udziałem Wiesława Banacha i Adama Soboty, w reżyserii Janusza Baryckiego. Ponadto odbędzie się spotkanie z Olgą Ptak, autorką książki "Zdzisław Beksiński. Listy do Lewczyńskiego", połączone z dyskusją.

Honorowy Patronat nad festiwalem "Beksiński na Śląsku" objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Więcej informacji:
www.facebook.com/beksinskinaslasku
www.instagram.com/beksinskinaslasku
beksinskinaslasku.pl/

Bilety i zwiedzanieBilety są dostępne w sprzedaży pod linkiem cutt.ly/Beksinski_na_Slasku_BILETY

Informacje organizacyjne: Orientacyjny czas zwiedzania wystawy to 40 min. Bilety oferowane są na określone przedziały godzinowe: 9:00 - 12:00, 12:00 - 15:00, 15:00 - 18:00, 18:00 - 21:00. W wybranym przedziale czasowym można odwiedzić ekspozycję o dowolnej porze.

Ceny biletów:

  • Wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego: bilet normalny: 39 zł, bilet ulgowy: 30 zł
  • Wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego + Wystawa Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition: bilet normalny: 55 zł, bilet ulgowy: 45 zł, bilet grupowy (powyżej 30. osób): 45 zł


Do zakupu biletu ulgowego na wystawę malarstwa Zdzisława Beksińskiego uprawnieni są:

  • uczniowie/studenci z ważną legitymacją uczniowską/studencką,
  • seniorzy powyżej 65 roku życia,
  • osoby niepełnosprawne (wraz z opiekunem) w weekendy, od piątku do niedzieli.


Do darmowego wstępu na wystawę malarstwa Zdzisława Beksińskiego uprawnione są:

  • osoby niepełnosprawne (wraz z opiekunem) od poniedziałku do czwartku,
  • dzieci do 6 roku życia.


Bilety na wystawę Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition są do nabycia wyłącznie stacjonarnie, po okazaniu biletu wstępu na wystawę malarstwa Zdzisława Beksińskiego.

beksiński

ar / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Browar Obywatelski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Browar Obywatelski" podaj