Wiadomości

  • 6 lipca 2022
  • wyświetleń: 646

Jak zadbać o zdrowie wątroby?

Materiał partnera:

Wątroba jest cudownym narządem, który spełnia setki istotnych funkcji dla organizmu. Filtruje krew, neutralizuje toksyny, wytwarza białka ułatwiające trawienie pokarmów, magazynuje cukier na energię i wiele innych. Wątroba odgrywa również kluczową rolę w utrzymaniu organizmu w zdrowiu poprzez filtrowanie szkodliwych substancji i rozkładanie nadmiaru alkoholu.

Silesia


Nadużywanie wątroby może mieć katastrofalne skutki. Narząd ten ma zdolność do samoregeneracji. Jednak uporczywe nadużywanie alkoholu i zła dieta może prowadzić do powstawania blizn i trwałego zmniejszenia wydolności wątroby.

Wątroba — dlaczego musimy o nią dbać?Każda komórka Twojego ciała potrzebuje zdrowej, sprawnie działającej wątroby. Jeśli nie zapewnimy wątrobie odpowiedniego wsparcia, może ona zacząć się psuć, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Główną rolą wątroby jest rozkładanie i usuwanie toksyn z krwi. Pomaga ona także utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi i kontroluje ważne funkcje, takie jak krzepnięcie krwi i trawienie.

W związku z tym, że codziennie jemy i pijemy różne rzeczy, łatwo jest przeciążyć naszą wątrobę niepotrzebnymi toksynami. Może to prowadzić do stanów zapalnych i odkładania się złogów tłuszczowych, co z kolei może prowadzić do marskości wątroby i w efekcie do jej trwałego uszkodzenia, a nawet śmierci.

Aby utrzymać wątrobę w zdrowiu, należy dostarczać jej niezbędnych składników odżywczych poprzez spożywanie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze, witaminy A, C, E i K oraz picie dużej ilości wody.

Zdrowa wątroba — zaleceniaJest kilka rzeczy, które można zrobić, aby utrzymać wątrobę w dobrej kondycji. Przede wszystkim należy ograniczyć alkohol, do maksymalnie dwóch lub trzech drinków tygodniowo. Jeśli wypijesz za dużo, staraj się pić dużo wody, aby wypłukać z organizmu toksyny, które mogły przedostać się do krwiobiegu.

Po drugie, staraj się stosować zrównoważoną dietę, która składa się z pokarmów bogatych w witaminy i minerały. Dobrą dietą jest dieta, która nie przeciąża wątroby, np. dieta lekkostrawna Przepisy znajdziesz w internecie — naprawdę są pyszne!

Należy również regularnie ćwiczyć, aby organizm mógł w naturalny sposób wytwarzać więcej enzymów potrzebnych do rozkładu pokarmu.

Zioła dobre na wątrobęAby wspomóc pracę wątroby i utrzymać ją w zdrowiu, warto postawić również na zioła. Dobre dla wątroby są np. mniszek lekarski, pokrzywa, lucerna, karczoch, pietruszka i chlorella, które zawierają przeciwutleniacze pomagające chronić wątrobę przed uszkodzeniem. Ponadto uważa się, że kurkuma pomaga zmniejszyć stan zapalny wątroby. Należy je przyjmować z umiarem, ponieważ mogą być potencjalnie szkodliwe, jeśli są przyjmowane w dużych ilościach lub niewłaściwie stosowane.

Niektóre zioła działają również jako środki moczopędne, co może przyczynić się do poprawy zdrowia nerek. Należą do nich kawa, herbata z korzenia mniszka lekarskiego i łopianu.

Inne zioła, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia wątroby, to m.in.:
  • Rumianek — łagodny środek przeczyszczający, który może pomóc w łagodzeniu zaparć u osób z chorobami wątroby.
  • Dziewanna i Kozieradka — środek moczopędny, który może pomóc w łagodzeniu zatrzymywania płynów w organizmie u osób z chorobami wątroby.