Wiadomości

  • 9 lipca 2022
  • 12 lipca 2022
  • wyświetleń: 4305

[FOTO] Letnie porządki na czechowickim cmentarzu żydowskim

W poniedziałek, 11 lipca odbyła się pierwsza tegoroczna akcja sprzątania cmentarza żydowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Na porządkowanie cmentarza zaprosiła Bernarda Gola - główny klucznik nekropolii.

Letnie porządki na czechowickim cmentarzu żydowskim - 11.07.2022 · fot. Sławek Pastuszka


Akcję w mediach społecznościowych podsumował Sławomir Pastuszka. - W ciągu ponad pięciu godzin, mimo przejścia 20-minutowego siarczystego deszczu, wraz niemal dwudziestoma dzielnymi wolontariuszami całkowicie uporządkowaliśmy kwaterę grzebalną, wejście na cmentarz oraz teren przed ogrodzeniem. Wśród nas byli zarówno stali pomagierzy, jak i osoby, które przyszły pomóc po raz pierwszy, od uczniów szkoły podstawowej po starszą młodzież na emeryturze - napisał w mediach społecznościowych.

- Wyjątkowo cieszy fakt, że choć cmentarz zastaliśmy w miarę zarośnięty, to praca przebiegała bardzo sprawnie i szybko. Z akcji na akcję widzimy, jak nasze poprzednie działania przynoszą wielowymiarowe i korzystne efekty dla tej historycznej nekropolii. Roślinność w większości z niemal 100 pól grobowych praktycznie nie odrasta, a ta, której pozbyliśmy się dzisiaj, rosła bardzo płytko, w związku z czym jest bardzo łatwa do usunięcia. Gdy w 2018 roku rozpoczynaliśmy nasze działania, ledwo - średnio przy 20-30 osobach - dawaliśmy radę uporządkować półtora rzędu, teraz przy 10 bez problemu porządkujemy całą część grzebalną - dodał judaista.

Pastuszka podziękował także Bernardzie Goli za "zorganizowanie akcji, dobre serce i wielkie zaangażowanie", a także wolontariuszom za "bezinteresowny wkład w dzieło odnowy czechowicko-dziedzickiego cmentarza żydowskiego". - Choć częściowo zmokliśmy to nie mam wątpliwości, że jednak było warto! Bo efekty są bardzo piękne - podkreślił Sławomir Pastuszka.

ar, mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.