Wiadomości

  • 13 lipca 2022
  • 17 lipca 2022
  • wyświetleń: 19125

W gminach Czechowice-Dziedzice i Bestwina rośnie liczba milionerów

W województwie śląskim jest 4200 milionerów - informuje Izba Administracji Skarbowej w Katowicach. Najwięcej z nich mieszka w okolicach Częstochowy, Bielska-Białej oraz Katowic.

pieniądze
W gminach Czechowice-Dziedzice i Bestwina rośnie liczba milionerów


- Po raz kolejny wzrosła liczba milionerów w województwie śląskim. W zeznaniach podatkowych za 2021 rok przychód* przekraczający 1 mln zł wykazało 4232 mieszkańców naszego województwa. To o 428 osób więcej niż w rozliczeniach podatkowych za 2020 rok oraz 760 więcej niż w PIT za 2019 rok - informuje Michał Kasprzak rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Najwięcej milionerów mieszka w okolicach Częstochowy, Bielska-Białej oraz Katowic. Spora część milionerów zamieszkuje również w Tychach, Tarnowskich Górach oraz Gliwicach.

- Podobnie jak w latach poprzednich największą grupę śląskich milionerów stanowią przedsiębiorcy. Są to osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym (blisko 90% milionerów). Drugie miejsce zajmują osoby osiągające przychód* ze stosunku pracy oraz działalności wykonywanej osobiście (5,5%). W grupie osób zarabiających powyżej miliona złotych znaleźli się również podatnicy uzyskujący przychody* z obrotu papierami wartościowymi (prawie 4%) - dodaje przedstawiciel katowickiej IAS.

W zeznaniach podatkowych za 2021 rok przychód* przekraczający 1 mln zł w Urzędzie Skarbowym w Czechowicach-Dziedzicach wykazało 55 osób - rok wcześniej liczba ta wynosiła 53. Czechowicki US obsługuje klientów z gmin Czechowice-Dziedzice oraz Bestwina.

W okolicach Bielska-Białej mieszkało w sumie 436 milionerów. W I Urzędzie Skarbowym przychód* przekraczający 1 mln zł wykazało 185 osób (rok wcześniej - 163), z kolei w II Urzędzie Skarbowym - 251 (rok wcześniej - 226). Najwięcej milionerów w województwie śląskim mieszka w Częstochowie - 466. Na trzecim miejscu, z liczbą 400 osób, są Katowice.* Po opublikowaniu artykułu wielu naszych czytelników miało wątpliwości, czy chodzi o dochód, czy przychód. O wyjaśnienie poprosiliśmy wcześniej wspomnianego rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, Michała Kasprzaka. Jak wyjaśnia, "celowo piszemy o przychodzie i to dane o przychodach są w zestawieniu. Prawie wszystkie osoby, które zarabiają najwięcej to przedsiębiorcy. W ich wypadku naturalnym elementem prowadzenia firmy jest rozliczenie kosztów uzyskania przychodów (np. wynikających z inwestycji, zakupów, itp). Koszty obniżają dochód, a co za tym idzie zmniejszają podatek. To powoduje, że każdy przedsiębiorca zmniejsza swój podatek do zapłaty, w ramach obowiązujących przepisów prawa, poprzez koszty (np. przez inwestycje w firmę). Jest to naturalny element podatku dochodowego i polskiego systemu podatkowego".

- Co ważne przychód jest lepszym wyznacznikiem jak duży jest biznes. Dzięki kosztom uzyskania przychodów nawet w sporej firmie można wykazywać niewielki dochód, a co za tym idzie płacić niski podatek. Dlatego też przychody powyżej 1 mln zł są kategorią, którą od bardzo wielu lat używamy pokazując liczbę milionerów - dodał przedstawiciel katowickiej IAS.

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.