Wiadomości

  • 15 lipca 2022
  • wyświetleń: 1391

[FOTO] W bielskim MZK za bilet w autobusie także zapłacimy kartą

Do 4 miesięcy sklep internetowy, do 7 miesięcy nowoczesny system kasownikowy - to nowości, które wprowadza MZK Bielsko-Biała obsługujący w naszym mieście linię nr 50 relacji Kopalnia Silesia - Osiedle Karpackie. Zarząd spółki podpisał umowę z firmą Mera Systemy. Wykonawca ma stworzyć system informatyczny do poboru opłat i wdrożyć go, dostarczyć 176 mobilnych kasowników i 25 czytników kontrolerskich.

Konferencja prasowa MZK Bielsko-Biała na temat wprowadzenia wirtualnych biletów - 12.07.2022 · fot. MZK Bielsko-Biała


- Dzisiaj czas to pieniądz. Dlatego obsługa tego systemu z punktu widzenia pasażera będzie prosta 
i szybka. Wystarczy, że po wejściu do pojazdu wybierzemy liczbę i rodzaj biletów, które chcemy zakupić, a następnie przyłożymy do kasownika kartę, telefon bądź zegarek. Bilet ma formę wirtualną i jest przypisany do środka płatniczego, z którego korzystamy - tłumaczy prezes zarządu MZK Hubert Maślanka.

Tak samo będzie w przypadku zakupów wykonywanych w sklepie internetowym. Tam do dyspozycji pasażerów będą bilety okresowe, które podróżni będą mieli w telefonach w formie kodu QR. - To w pełni bezpieczne rozwiązanie oparte na zaawansowanych technologiach - podkreślał prezes firmy Mera Systemy Adam Filutowski.

- W wielu miastach podobne systemy dostarczaliśmy, ale jeszcze nie spotkaliśmy się z takim zaawansowaniem systemu zarówno pod kątem bezpieczeństwa i wydajności, ale też funkcjonalności. Cieszymy się na tę współpracę - podkreślał.

Zmiany są wyjściem naprzeciw potrzebom pasażerów. MZK odnotowuje duży wzrost sprzedaży biletów telefonicznych. Obecnie to ponad 80% względem tego samego okresu ubiegłego roku. Z roku na rok rośnie również liczba transakcji bezgotówkowych w biletomatach i kasach biletowych spółki.

- Zmiana, która została dziś zapoczątkowana w bielskiej komunikacji miejskiej wpisuje się w trend obserwowany w całej Europie. To po prostu wygoda. Nie trzeba zastanawiać się, gdzie kupić bilet, bo to oczywiste, że możemy zrobić to w internecie lub w danym środku komunikacji. Liczymy się też z tym, że będziemy musieli walczyć z przyzwyczajeniami pasażerów, tłumaczyć i wyjaśniać wszelkie wątpliwości. Ale jesteśmy na to gotowi - deklarował wiceprezydent Bielska-Białej Przemysław Kamiński.

Koszt inwestycji to niespełna 4 mln zł brutto.

ar, mp / czecho.pl

źródło: MZK Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.