Wiadomości

  • 17 lipca 2022
  • wyświetleń: 4317

Szpital Wojewódzki: nowy sprzęt do walki z COVID-19

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych aparaturę do walki z COVID-19. Wartość sprzętu wynosi ponad 480 tysięcy złotych. Ponadto placówka otrzymała ponad 800 tysięcy złotych na zakup aparatury i sprzętu medycznego, który pomoże w przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej
Szpital Wojewódzki: nowy sprzęt do walki z COVID-19 · fot. bielsko.info


Dr Bożena Szkolny, przewodnicząca Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych w Szpitalu Wojewódzkim podkreśliła, że istotny jest termin dostawy nowego sprzętu z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, korelujący bezpośrednio z początkiem kolejnej fali notowanych zachorowań COVID-19.

- Z agencji otrzymaliśmy aparat do znieczulenia, 2 aparaty do USG, 40 pomp strzykawkowych i 10 stacji dokujących. Szpital wykorzysta sprzęt przede wszystkim na realizację działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych. Pozostaje mieć nadzieję, że dostarczony sprzęt nie będzie musiał być zbyt intensywnie wykorzystywany, a ilość będzie wystarczająca - powiedziała Szkolny. '

Z kolei przyznane 800 tysięcy złotych to pieniądze pochodzące z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Umowy ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim zawarło ponad 30 podmiotów leczniczych, które na zakup sprzętu i aparatury oraz inwestycje budowlane otrzymały prawie 55 mln złotych.

Za 800 tysiące złotych Szpital Wojewódzki kupi sześć urządzeń wraz z wyposażeniem do donosowej terapii wysokoprzepływowej tlenem, dwadzieścia kardiomonitorów, trzy respiratory stacjonarne, a także dziesięć ssaków. Dr Bożena Szkolny, przewodnicząca Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych w Szpitalu Wojewódzkim podkreśliła, że uogólnione zakażenia, w tym ciężki przebieg COVID-19, są stanami bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia dla pacjentów.

- Odpowiednio szybko postawiona diagnoza oraz zastosowanie leczenia objawowego i przyczynowego poprawiają rokowanie i umożliwiają powrót do pełni zdrowia. Otrzymane kardiomonitory zwiększą bezpieczeństwo przyjmowanych chorych, natomiast urządzenia do donosowej, wysokoprzepływowej tlenoterapii, respiratory oraz ssaki przyczynią się do poszerzenia możliwości terapeutycznych poszczególnych oddziałów. Zakupiony sprzęt zostanie wykorzystany dla chorych w ciężkim stanie klinicznym szczególnie z objawami niewydolności oddechowej - powiedziała dr Bożena Szkolny.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej jest najważniejszą jednostką w regionie, która bierze udział w przeciwdziałaniu pandemii wirusa SARS-CoV-2.

mp / czecho.pl

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.