czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 20 lipca 2022
  • wyświetleń: 3878

[Historyczne ciekawostki] Krótko o historii czechowickiej "Kolonii"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Czechowicka "Kolonia", czyli osiedle domów robotniczych powstałych przy kopalni Silesia, to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w naszym mieście. W mediach społecznościowych gmina Czechowice-Dziedzice przypomniała krótką historię tego miejsca.

Reklama

Loading...


Kolonia domów robotniczych (tzw. "familoki") leży w najbardziej wysuniętej na północ części miasta, będącej pierwotnie wsią o nazwie Żebracz (Żebracza) i została zbudowana około 1903 roku dla górników i pracowników nadzoru technicznego pobliskiej Kopalni Węgla Kamiennego "Silesia".

Na osiedle składały się 42 jednopiętrowe budynki ceglane, rozplanowane w 5 rzędach tzw. "rajach", z których jeden przeznaczony był dla urzędników. Osiedle wyposażono w studnie, plac targowy (tzw. kurzy rynek), fryzjernię, sklep, piekarnie, szopki na drewno, węgiel i przydomową hodowlę. W kolonii było 170 dwuizbowych mieszkań.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj