Wiadomości

  • 21 lipca 2022
  • wyświetleń: 1704

ZUS: można sprawdzić swoje konto w ZUS i przyszłą emeryturę

ZUS zakończył już generowanie i udostępnianie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) za 2021 rok. W tym roku otrzymało ją ponad 23 mln osób. Informacja dostępna jest wyłącznie w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

zus
ZUS: można sprawdzić swoje konto w ZUS i przyszłą emeryturę · fot. ZUS


- Informacja o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) została przygotowana dla wszystkich osób, które mają odprowadzoną choćby jedną składkę do ZUS. Odwzorowuje stan naszych środków na koncie emerytalnym na koniec 2021 roku, po ostatniej rocznej waloryzacji składek. Wskazuje też, jaką kwotę zgromadziliśmy na subkoncie w ZUS oraz jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Na co zwrócić uwagę czytają IOSKUW informacji klient znajdzie wykaz składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące. Dodatkowo ubezpieczeni, którzy w 2021 r. ukończyli 35 lat, w IOSKU przedstawioną mają symulację hipotetycznej emerytury.

- Znajdują się tam dwa warianty wyliczeń przyszłej emerytury. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i nie powiększamy naszego konta o nowe składki. Trzeba jednak pamiętać, że wyliczona emerytura to tylko pewna hipoteza, która nie uwzględnia przyszłych waloryzacji składek oraz możliwej zmiany pracy i tym samym zmiany wysokości płaconych składek. Hipoteza daje pewien obraz, który każdy klient zmienia podczas swojej kariery zawodowej - dodaje rzeczniczka.

Gdzie szukać IOSKU na PUEAby znaleźć informację o stanie swojego konta emerytalnego, wystarczy wejść na PUE ZUS w "Panel ubezpieczonego", w menu po lewej stronie wybrać zakładkę "Informacje o stanie konta", a następnie "Informacja za 2021 r."

mp / czecho.pl

źródło: ZUS

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.