Wiadomości

  • 28 lipca 2022
  • wyświetleń: 1300

Strażacy ostrzegają: czad jest groźny również latem

Mimo, że sezon grzewczy pozostał odległym wspomnieniem, czad cały czas daje o sobie znać. Sprzyjają mu wysokie temperatury. Od początku wakacji bielscy strażacy odnotowali blisko 40 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla.

Podsumowali sezon grzewczy. Mniej zdarzeń związanych z czadem
Strażacy ostrzegają: czad jest groźny również latem · fot. KM PSP Bielsko-Biała


- Wysokie temperatury negatywnie wpływają na stan przewodów kominowych. To z kolei zwiększa ryzyko powstania tzw. ciągu wstecznego, który może być bardzo niebezpieczny. Podczas upałów przegrzewają się przewody kominowe ponad dachem, co przyczynia się do powstania odwrotnego ciągu w kominie. Trzeba mieć świadomość, że temperatura przy wylocie przewodów kominowych w upalny dzień jest do 2,5 razy wyższa, niż temperatura zewnętrzna. Powstaje słup powietrza, który zamiast odprowadzać spaliny z naszych urządzeń grzewczych, wtłacza je z powrotem - wyjaśniają strażacy z KM PSP w Bielsku-Białej.

Wśród tych 40 interwencji, jedna osoba z objawami zatrucia tlenkiem węgla została zabrana do szpitala.

- Niestety, nie ma tak naprawdę skutecznego rozwiązania tego problemu. Jedyną metodą jest przeczekanie upałów i branie kąpieli wieczorem lub wcześnie rano. Czyli wtedy, gdy słońce nie ogrzewa intensywnie przewodów kominowych. Należy też wystrzegać się używania urządzeń grzewczych w godzinach intensywnego nasłonecznienia, a więc od godz. 9.00 do 18.00. Pamiętajmy też, aby zapewnić odpowiednią wentylację w mieszkaniach oraz zaopatrzyć się w czujniki tlenku węgla - dodają strażacy.

Straż pożarna przypomina, że tlenek węgla potocznie zwany czadem, jest bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku silnie trującym gazem. Określany jest "cichym zabójcą", ponieważ człowiek nie jest w stanie go wykryć za pomocą zmysłów. W Polsce każdego roku z powodu zatrucia się tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób.

mp / czecho.pl

źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.