Wiadomości

 • 26 lipca 2022
 • wyświetleń: 652

Zlew kuchenny - łatwy w utrzymaniu, jaki wybrać?

Materiał partnera:

Utrzymanie czystości w kuchni nie powinno zajmować nam zbyt dużo czasu. Dlatego też już na etapie jej planowania warto wybrać odpowiednie sprzęty, które będą łatwe w czyszczeniu. Jaki zlew najlepiej kupić? Sprawdź nasz przewodnik po łatwych w utrzymaniu zlewozmywakach i poznaj wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

offsite


Zlewozmywak kuchenny - z jakiego materiału? Za i przeciwZlewozmywak stalowy czy granitowy, a może ceramiczny albo miedziany? Dbanie o czystość komory i powierzchni zlewu w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego został wykonany zlew. Materiał determinować będzie odporność, trwałość, ale i porowatość zlewozmywaka, a wszystko to będzie mieć wpływ na sposób czyszczenia i utrzymanie w czystości. Sprawdź, jakie są wady i zalety poszczególnych materiałów i dowiedz się, czym czyścić poszczególne powierzchnie.

Shuterstock


Praktyczny zlew - jaki kształt?Czy zlewy narożne są łatwe w utrzymaniu? Czy kształt zlewozmywaka albo to czy wyposażony jest w ociekacz wpływa na jego czyszczenie? Tak naprawdę układ zlewu będzie mieć niewielki wpływ na sposób utrzymania go w czystości. Oczywiście im mniej zakamarków, tym lepiej, dlatego najmniej zanieczyszczeń gromadzić będzie się w okrągłej komorze zmywania, ale w istocie równie szybko pozbędziemy się ich z kwadratowego czy narożnego zlewu.

Zlew nakładany, podwieszany czy nablatowy - który będzie najłatwiejszy w czyszczeniu?Podczas gdy kształt zlewu kuchennego nie jest aż tak istotny z punktu utrzymania go w czystości, sposób montażu może już w większym stopniu wpływać na ten aspekt. Najłatwiej wyczyścić będzie zlewozmywak zlicowany z blatem, czyli tzw. zlew podwieszany. Taki zlewozmywak utworzy z blatem równą powierzchnię, eliminując szczeliny, w których mógłby gromadzić się brud. Bardziej problematyczne będą więc zlewozmywaki nablatowe i nakładane.

Najłatwiejszy w utrzymaniu zlew kuchenny - 10 praktycznych wskazówek • Regularne czyszczenie zlewozmywaka sprawia, że tak naprawdę każdy zlew będzie łatwy w czyszczeniu.
 • Do gładkiej powierzchni zlewu ceramicznego nie przywierają zanieczyszczenia.
 • Zlewozmywaki stalowe i zlewy granitowe w ciemnych kolorach należy każdorazowo wycierać po użytkowaniu, aby uniknąć nieestetycznych zacieków i osadu.
 • Naturalne, domowe sposoby czyszczenia nie sprawdzą się w przypadku wszystkich zlewozmywaków. Miedź i marmur to materiały, którym zaszkodzi sok z cytryny czy ocet.
 • Pozbycie się zarazków i bakterii najłatwiejsze będzie w przypadku zlewów stalowych. Odkażenie możemy przeprowadzić za pomocą chociażby z pomocą octu i sody lub octu i soku z cytryny.
 • Eliminacja zanieczyszczeń może być trudna w przypadku przebarwień pojawiających się na jasnych zlewach kamiennych i granitowych.
 • Wybierając zlew, weźmy pod uwagę jego częstotliwość wykorzystania. Na bardziej wymagający materiał możemy zdecydować się w kuchni, w której do dyspozycji mamy zmywarkę. Jeżeli zaś garnki i naczynia zamierzamy myć ręcznie, postawmy na zlewozmywak, który będzie maksymalnie funkcjonalny.
 • Bateria kuchenna to nieodłączny element zlewozmywaka, dlatego tu również liczy się praktyczność. Zadbajmy więc o to, by i bateria była łatwa do wyczyszczenia.
 • Ze względu na antyseptyczne właściwości miedzi sterylizacja wykonanych w z niej zlewozmywaków nie będzie konieczna.
 • Najlepszy materiał do twardej wody to ceramika. Możemy też zdecydować się na jasny: biały, beżowy czy piaskowy zlewozmywak z granitu. Na tak wykończonym zlewie osady nie będą widoczne.Zlew ze stali a rdzaZlewozmywaki ze stali nierdzewnej nie ulegają korozji, jednak może pojawić się na nich tzw. rdza obca. Możemy ją zauważyć chociażby, gdy na zlewozmywaku pozostawimy do wyschnięcia metalowe przedmioty. Kiedy zauważmy plamy z rdzy, postarajmy się pozbyć się ich jak najszybciej. Jeżeli nie uda nam się ich wyeliminować tym sposobem, możemy polać zabrudzenie sokiem z cytryny lub sporządzić mieszankę kwasku cytrynowego i wody. Jeżeli plama będzie uciążliwa, pastę na powierzchni zlewu pozostawmy na kilkadziesiąt minut.

Najłatwiejszy sposób doczyszczenia zlewu kuchennegoJak już wspomnieliśmy, najważniejsza jest codzienna higiena i regularne czyszczenie zlewu. Wtedy nie będziemy musieli martwić się o to, jak doczyścić mocno zabrudzony zlewozmywak. Raz na jakiś czas, na przykład raz w tygodniu, warto zastosować dedykowane detergenty, które dodatkowo zabezpieczą powierzchnię zlewozmywaka przed zniszczeniem.