Wiadomości

  • 26 lipca 2022
  • wyświetleń: 335

Koszt fotowoltaiki dla domu i firm - jakie są różnice w kosztach?

Materiał partnera:

Koszt fotowoltaiki to jeden z najważniejszych aspektów, jaki interesuje zarówno inwestorów indywidualnych, jak i przedsiębiorców, którzy szukają długoterminowej oszczędności na rosnących rachunkach za prąd. Szacując koszt instalacji fotowoltaicznej, pierwszym i najważniejszym aspektem jest jej moc. Moc z kolei określa się na podstawie zapotrzebowania energetycznego budynku. Co jeszcze ma wpływ na koszty instalacji?

Koszt fotowoltaiki dla domu


Koszt instalacji fotowoltaicznej z początku może wydawać się wysoki, ale biorąc pod uwagę pełne pokrycie zapotrzebowania energetycznego budynku, a co za tym idzie wyłączenie konieczności płacenia bardzo wysokich rachunków za energię elektryczną, już taki nie jest. Koszty zainstalowania fotowoltaiki dla domu o powierzchni 120m2 będą znacznie niższe, niż dla budynku firmowego, którego powierzchnia użytkowa wynosi 400m2.

Koszt fotowoltaiki dla domuW ostatnich latach bardzo wiele gospodarstw domowych zdecydowało się na zainstalowanie fotowoltaiki. Zjawisko to widać gołym okiem. Dzieje się tak z uwagi na dużą dostępność dofinansowań do fotowoltaiki. Programy, które od lat działają na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce to program Mój Prąd, Czyste Powietrze oraz ulga termomodernizacyjna. Obecnie w ramach programu Mój Prąd, można również ubiegać się o dofinansowanie magazynu energii lub systemu zarządzania energią.

Średnio biorąc, koszt fotowoltaiki dla domu równy jest ok. 25-30 tys. zł. Dla mniejszych gospodarstw domowych, w których miesięczne rachunki za prąd wynoszą np. 150 zł, w zupełności może wystarczyć instalacja fotowoltaiczna o mocy 3-4 kW, której łączny koszt wyniesie poniżej 20 tys. zł nawet przy braku uwzględnienia dofinansowań.

Obecnie średnie rachunki za prąd dynamicznie rosną i średnio wynoszą sporo ponad 200 zł miesięcznie. Przy rachunkach za prąd wynoszących od 200 do 300 zł miesięcznie, instalacja fotowoltaiczna dla domu powinna posiadać moc zainstalowaną ok. 6 kW. W tym przypadku cena instalacji fotowoltaicznej wciąż nie powinna przekroczyć 25 tys. zł. Dla większych budynków, warto zainstalować instalację o mocy do 10 kW. Maksymalne koszty takiej instalacji należy szacować na poziomie 40-45 tys. zł. Na naszej stronie - https://sunergo.pl/fotowoltaika-dla-domu/ - dowiesz się więcej o korzyściach płynących z fotowoltaiki dla domu

Koszt fotowoltaiki dla firm - czy jest wysoki?Przedsiębiorstwa mogą wykazywać znacznie wyższe zużycie prądu od gospodarstw domowych. Wiele zależy tu od branży w jakiej znajduje się dana firma i w jakim celu zużywa się prąd. Oświetlenie pomieszczeń jest znacznie mniej energochłonne od zasilenia hali produkcyjnej, stąd duże różnice w kosztach.

Firma, której wystarczy instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW, zapłaci jedynie 50-55 tys. zł. Wiele firm wykazuje jednak znacznie większe zapotrzebowanie na prąd, dlatego dla instalacji o mocy 30-50 kW, należy liczyć się z kosztami rzędu 80-150 tys. zł. Im wyższy koszt początkowy instalacji fotowoltaicznej, tym niższe rachunki za energię sieciową zapłacimy, a to przyspiesza okres zwrotu inwestycji, który w przypadku większych instalacji również wynosi ok. 10 lat. W przypadku każdej instalacji fotowoltaicznej znaczącą rolę gra również umiejscowienie instalacji. Panele słoneczne na dachach płaskich oraz na gruncie będą wymagały dodatkowych konstrukcji wsporczych, dlatego są droższe od tych montowanych na dachach skośnych.

Firma Sunergo wykonuje instalacje fotowoltaiczne na terenie Poznania i całego województwa wielkopolskiego od kilkunastu lat. Wśród setek zainstalowanych instalacji znajdują się również realizacje dla firm. Sprawdź naszą ofertę na https://sunergo.pl/fotowoltaika-dla-firm/ i zacznij generować oszczędności dla Twojej firmy.

Koszt fotowoltaiki dla firm


Temat kosztów związanych z fotowoltaiką jest bardzo obszerny i zależny od wielu czynników. Realny wpływ na koszty związane z fotowoltaiką zarówno dla domu, jak i przedsiębiorstwa ma jakość głównych komponentów takich jak panele fotowoltaiczne, falownik czy elementy konstrukcyjne. Na tych elementach nie ma jednak co oszczędzać, ponieważ mają one za zadanie zapewnić produkcję energii na długi czas.