czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 27 lipca 2022
  • 31 lipca 2022
  • wyświetleń: 4928

Zabraknie węgla? Będą podwyżki za ciepło? TAURON Ciepło wyjaśnia

Obecnie w przestrzeni publicznej dyskutuje się o kwestii braku węgla energetycznego oraz podwyżkach cen ciepła w czasie nadchodzącego sezonu grzewczego. Jak wygląda sytuacja w elektrociepłowniach w Bielsku-Białej i Czechowicach-Dziedzicach? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Małgorzatę Kuś, rzeczniczkę prasową TAURON Ciepło.

Elektrociepłownia Czechowice, komin
Elektrociepłownia w Czechowicach-Dziedzicach · fot. www.naddachami.pl


Zespół Elektrociepłowni Bielsko-Biała, czyli zakłady w stolicy Podbeskidzia (EC1) oraz Czechowicach-Dziedzicach (EC2) dostarczają ciepło do mieszkańców obydwu tych miejscowości. Ich podstawowym paliwem jest węgiel kamienny, a w niewielkich ilościach również olej opałowy i gaz ziemny. Czy spółka TAURON Ciepło jest zabezpieczona, jeśli chodzi o dostawy węgla na najbliższą zimę do tych dwóch elektrociepłowni?

- W elektrociepłowniach w Bielsku-Białej i Czechowicach-Dziedzicach składowiska węgla na dziś, wypełnione są na wystarczającym poziomie, zapewniającym ciągłość dostaw ciepła. Mamy zawarte umowy na realizację dostaw węgla i zapasy uzupełniamy na bieżąco. Na tę chwilę nie widzimy ryzyka związanego z brakiem węgla - mówi Małgorzata Kuś, rzeczniczka prasowa TAURON Ciepło.

Pozostaje także pytanie o ceny ciepła dostarczanego do mieszkańców, które mogą wzrosnąć przez niedobory węgla oraz ceny tego surowca na rynku. Jak zwraca uwagę Kuś, nie są one obecnie przesądzone dla ciepła z elektrociepłowni ZEBB.

- Decyzja o złożeniu wniosku do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) o zmianę taryfy dla ciepła będzie uzależniona od dynamicznej sytuacji na rynku paliw. Jeśli wzrost cen paliw oraz uprawnień do emisji CO2 będzie tak znaczący jak w ostatnim czasie, złożenie wniosku o zmianę taryfy może być nieuniknione - wyjaśnia przedstawicielka TAURON Ciepło.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.