Wiadomości

  • 29 lipca 2022
  • 31 lipca 2022
  • wyświetleń: 5115

38 kamer w systemie monitoringu miejskiego. Będzie ich więcej

System monitoringu wizyjnego miasta i gminy Czechowice-Dziedzice działa od 2004 roku. Jak podkreśla czechowicki Urząd Miejski, dzięki kamerom i czujnym oczom operatorów systemu udało się ujawnić szereg wykroczeń i przestępstw. Wkrótce w naszej gminie pojawi się więcej tego typu urządzeń.

38 kamer w systemie monitoringu miejskiego. Będzie ich więcej
38 kamer w systemie monitoringu miejskiego. Będzie ich więcej · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Aktualnie w systemie pracuje 38 kamer. Większość z nich to cyfrowe, obrotowe urządzenia. Kilkunastokrotne przybliżenie obrazu umożliwia rozpoznanie twarzy nawet z odległości 200 metrów. Kamery są zainstalowane zarówno w mieście, jak i na terenie wszystkich sołectw gminy Czechowice-Dziedzice. - Cały czas pracujemy nad rozbudową tego systemu. Wiemy, że potrzeby są bardzo duże - mówi Sławomir Walczak, komendant straży miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.Bardzo ważnym elementem funkcjonowania systemu jest osoba, która pełni dyżur przed monitorami w komendzie straży miejskiej. - Musi być bardzo spostrzegawcza, potrafiąca wykorzystać wszystkie możliwości techniczne sprzętu. Operator po ujawnieniu zdarzenia natychmiast informuje dyżurnego jednostki, który na miejsce wysyła patrol straży miejskiej lub inne środki, bowiem ściśle współpracujemy z policją - wyjaśnia komendant.

Monitoring wizyjny na terenie gminy Czechowice-Dziedzice przyczynił się do ujawnienia wielu wykroczeń i przestępstw. Strażnicy najczęściej ujawniają przypadki wandalizmu - nanoszenie graffiti, niszczenie przystanków i elementów małej architektury. Kamery niejednokrotnie przyczyniają się także do ustalenia sprawców kolizji i wypadków drogowych.

Jak poinformowała straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach, w ostatnich dniach nowe kamery zostały zamontowane w Dolinie Jaskrów przy Centrum Edukacji Ekologicznej. - W ciągu tych kilku dni od ich montażu strażnicy podejmowali kilkukrotnie interwencje z uwagi na popełnione wykroczenia polegające głównie na spożywaniu alkoholu w miejscu objętym zakazem. Wobec sprawców zostały wyciągnięte konsekwencje - relacjonują strażnicy miejscy z naszego miasta.

mp / czecho.pl

źródło: Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach, www.czechowice-dziedzice.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.