Wiadomości

  • 29 lipca 2022
  • wyświetleń: 702

Wakacje w Tatrach - co warto zobaczyć?

Materiał partnera:

Zakopane - stolica polskich Tatr i chyba najlepiej znane polskie centrum górskiego wypoczynku. Przez lata istnienia, Stało się miejscem, gdzie wypada bywać, gdzie trzeba przebyć górskie szlaki w wysokich Tatrach. Spacery w dolinach i kąpiel w gorących źródłach. Powoli w zapomnienie odchodzi dawny charakter miasta. Znikają góralskie chałupy, w zamian powstają nowoczesne pensjonaty.

Wakacje w Tatrach - co warto zobaczyć?


Centrum ZakopanegoKrupówki dla Zakopanego, są tym, czym tzw. Monciak dla Sopotu. Dla niektórych jest to wręcz promenada, na której trzeba pokazać się w eleganckiej kreacji, bądź spotkać się ze znajomymi. Na Krupówkach jest wiele sklepów, są muzea, bary i restauracje. Warto odwiedzić Muzeum Tatrzańskie (budynek wg projektu Stanisława Witkiewicza). To najstarsze muzeum regionalne, założone w 1889 roku. Muzeum Tatrzańskie zaprasza wszystkich, którzy chcą poznać historię Zakopanego, mieszkających tu artystów, poznać dzieje Podhala i codzienne życie miejscowej ludności. Wśród zabytków Zakopanego warto zobaczyć inne budynki projektowane przez Stanisława Witkiewicza, takie jak: willa Koliba, willa Atma, willa pod Jedlami.

W pobliżu zakopiańskiego AquaParku znajduje się Muzeum Oscypka. Tam można poznać sekrety produkcji oscypków, zapoznać się z poszczególnymi etapami produkcji oraz własnoręcznie przygotować swój serek. Dla dzieci na pewno atrakcja.

Szlaki górskieStolica polskich Tatr to oczywiście miejsce rozpoczęcia wielu wypraw w góry lub doliny. Do najpopularniejszych zaliczamy:

  • Morskie Oko
  • Dolina Małej Łąki
  • Dolina Kościeliska
  • Dolina Chochołowska
  • Nosal
  • Kalatówki
  • Dolina Białego
  • Hala Gąsienicowa oraz Czarny Staw Gąsienicowy


Zakopane to także pierwsza stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Kolej ta działa od 1936 roku, ma 4 km długości. Jest to wielka atrakcja, chociaż wielu wytrawnych wspinaczy pokonuje stromizny Kasprowego Wierchu na własnych nogach. Kolejną atrakcją jest Gubałówka. Można powiedzieć, że góra ta ma charakter miejsko-parkowy. Dość łatwe wejście lub wjazd kolejką, ułatwiają dostanie się na szczyt, gdzie jest kilka restauracji, budek z pamiątkami i leżaki do wypożyczenia.

Co po trudach wędrówek?Po zakończonych eskapadach warto znaleźć czas i ochotę na regenerację sił, przed kolejnym dniem pełnym różnych wyzwań. Najlepiej to zrobić w dobrym towarzystwie i miłym miejscu. Takich punktów, gdzie można odetchnąć, jest w Zakopanem wiele. Jednak najjaśniejszym punktem jest restauracja na Krupówkach pod nazwą Góralski Browar. Jest to lokal stworzony w formule 3 w 1. Restauracja, kawiarnia oraz restauracja widokowa. Zjemy tam śniadania, potrawy o góralskim rodowodzie, a dla chętnych pizzę i hamburgery według własnych, inspirowanych Tatrami przepisów.

Zakopane to miejsce szczególne, nie tylko dla górali, ale dla wszystkich Polaków. Wypoczynek w tamtych stronach, zawsze przyniesie wiele dobrych wspomnień i nowych znajomości.