Wiadomości

  • 1 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 1457

Jak uratować oszczędności przed wysoką inflacją

Artykuł sponsorowany:

W czasach wysokiej inflacji szukamy sposobów na minimalizację strat naszych oszczędności. Tradycyjnie uważa się, że jedną z najlepszych i najpewniejszych metod, a zarazem nie wymagających rozległej wiedzy o mechanizmach rynkowych jest właśnie inwestowanie w nieruchomości. Nie wszyscy mają możliwości nieograniczonego inwestowania, czy ulokowania środków w zakupie mieszkania czy domu. Dla wielu z nas również marzenie o budowie własnego domu znacząco się oddaliło przy rosnących stopach procentowych i dużo trudniejszym dostępie do kredytów. Co zrobić, gdy inflacja pożera zaoszczędzone środki? Można zacząć od zakupu działki i poczekać na lepsze czasy.

Dom Dla Każdego


Inwestycja w ziemię załatwia nam kilka problemów na raz. Po pierwsze ziemia nie generuje kosztów bieżących, po drugie ma walor przyszłościowy - to tutaj będziemy mogli wybudować w przyszłości nasz dom, no i po trzecie - jest to forma ulokowania kapitału - i nawet jeśli nasze plany budowlane się zmienią, będziemy mogli zainwestowane w działkę pieniądze odzyskać. I to zapewne z nawiązką.

W jaki sposób powinniśmy podejść do zakupu działki, by nasza inwestycja okazała się udana i spełniła wymienione powyżej wszystkie trzy funkcje?

Pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć to lokalizacja. Działka w mieście oferuje rozbudowaną infrastrukturę, zarówno w zakresie dostępu do przyłączy mediów, jak i w zakresie samej jakości życia. Oczywiście nie ma nic za darmo. Działki w miastach są dużo droższe, często ich wybór jest szczupły z racji niedużej dostępności, a przy użytkowaniu należy brać pod uwagę z reguły wyższe opodatkowanie nieruchomości.

Dostępność gruntów poza miastem jest o wiele wyższa. Decydując się na taką lokalizację musimy być świadomi, co z takiego wyboru wynika. Należy zwrócić uwagę na rzeczy podstawowe: drogę dojazdową do działki, dostęp do wody, kanalizacji czy gazu. Kwestia mediów nierzadko rozstrzyga o sposobie ogrzewania domu lub wpływa na koszty jego użytkowania. Na przykład brak kanalizacji skutkuje budową szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Decydując się na zakup działki na terenach podmiejskich zawsze pojawia się pytanie dotyczące ewentualnych dojazdów do miejsca pracy, szkoły czy innych instytucji będących częścią naszego życia. Oczywiście odległość od miasta, z którym jesteśmy związani zawodowo, nie zawsze spowoduje wydłużenie dojazdu. Nie jest wcale powiedziane, że mieszkając pod miastem spędzisz w samochodzie więcej czasu niż mieszkając w mieście. Bywa tak, że z miejscowości na obrzeżach dojeżdża się do centrum miasta szybciej niż z niektórych jego dzielnic. Pozostaje także opcja transportu publicznego, który czasami bywa o wiele wygodniejszy, tańszy i mniej czasochłonny. Wybierając lokalizację, warto mieć te kwestie na uwadze. Co w zamian oferuje pozamiejski grunt? Dla miłośników ciszy, aktywnego spędzania wolnego czasu czy lepszej jakości powietrza, odpowiedź będzie oczywista.
Lokalizacja to pierwszy z aspektów zakupu działki. W następnej kolejności czekają nas inne rozstrzygnięcia i zadania związane z gruntem. Musimy poznać jego wszystkie. W szczególności ważne będą następujące dokumenty:
  • Księga Wieczysta - warto znać prawny status gruntu. Kto jest jego właścicielem, współwłaścicielem, czy działka nie jest zadłużona lub obciążona służebnościami, które uniemożliwią nam wykorzystanie jej w pełni.
  • Miejscowy plan zagospodarowania terenu - jest to akt prawny określający dopuszczalny charakter zabudowy na określonym terenie. To ten dokument decyduje o szczegółach każdej inwestycji - czy inwestor będzie mógł wybudować dom parterowy czy z poddaszem użytkowym, jaki będzie dopuszczalny kąt nachylenia dachu itp. Ponadto z planu zagospodarowania dowiemy się, jaka przyszłość czeka naszą okolicę - to bowiem ten dokument określa przyszłe plany ewentualnej rozbudowy terenu (np. czy w pobliżu naszej działki nie jest planowana autostrada czy lotnisko). W przypadku braku planu zagospodarowania, musimy posłużyć się decyzją o warunkach zabudowy. Oba dokumenty może uzyskać każda ubiegająca się o nie osoba, nie musi nią być właściciel gruntu.
  • Media - tzw. uzbrojenie działki to podstawa zaplanowania dalszej inwestycji. Nie trzeba chyba specjalnie podkreślać, że łatwy dostęp do prądu, wody czy gazu ułatwia inwestycję i ma duży wpływ na jej koszty.
  • Warunki specjalne - warto zapoznać się z kwestiami ochrony środowiska i aspektem geologicznym gruntu. Wiedza ta może w szczególnych przypadkach zadecydować o losach dalszego zainteresowania gruntem.


Należy sobie uzmysłowić oczywistą, choć często zapominaną prawdę - tylko pełna wiedza pozwoli podjąć nam świadomą decyzję. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej jest powierzyć sprawdzenie interesującej nas działki profesjonalistom, do których mamy zaufanie, którzy znają zarówno specyfikę gruntów, jak i kwestie formalno-prawne.

Jeśli interesuje Cię zakup działki pod przyszły dom lub po prostu jako bezpieczna forma ulokowania oszczędności, sprawdź ofertę działek, które na rynku śląskim oferuje firma [url=]https://www.domdlakazdego.com.pl/konkurs.htmlDom Dla Każdego[/url]. To rodzinna firma działająca od prawie 40 lat działa na rynku budowlanym. Wybudowała ponad 549 domów w 100 lokalizacjach, a zakup działek stanowi dla niej jeden z rutynowych etapów inwestycji. Dom Dla Każdego dysponuje grupą ekspertów, którzy znakomicie orientują się w tym temacie, dokładnie sprawdzają każdą działkę i mogą - dzięki doświadczeniu - ocenić nie tylko aspekty techniczne przyszłej budowy, ale i potencjał rynkowy danego miejsca.

Jeśli te argumenty Cię przekonują, skontaktuj się z firmą Dom Dla Każdego pod numerem 661 040 000 i zapytaj o ofertę działek na sprzedaż.