Reklama

Wiadomości

  • 9 sierpnia 2022
  • 15 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 3255

[FOTO] Ptasie ciekawostki z gminy Czechowice-Dziedzice

Kolejnymi ciekawymi zdjęciami ptaków podzielił się w mediach społecznościowych Wojciech Kaprzyk z projektu "Za miastem, czyli przyroda Czechowic-Dziedzic i okolic". Fotografie przedstawiają takie okazy jak krogulec, kopciuszek czy też samotnik.

Krogulec
Krogulec · fot. Wojciech Kaprzyk


Na początku lipca Wojciechowi Kaprzykowi udało się "upolować" dzięcioła zielonego. - Po krótkim urlopie pognałem na patrol po okolicy i mimo że nie było mnie raptem kilka dni, w czechowickiej przyrodzie spory postęp. Młode dzięcioły zielone już na swoim. Żadna mrówka w okolicy nie może spać spokojnie. Widać wiele podlotów oraz młodych osobników, zobaczymy jakie odkrycia przyniosą najbliższe dni - napisał czechowiczanin na profilu "Za miastem, czyli przyroda Czechowic-Dziedzic i okolic".

Dzięcioł zielony
Dzięcioł zielony · fot. Wojciech Kaprzyk


Czechowiczanin w Bronowie spotkał bociana czarnego. - Mieszkaniec okolic rezerwatu "Rotuz". Pewnie niedługo pokaże się z młodymi. Bociany czarne są bardzo skryte, gniazda mają ukryte w lesie. Zachowanie ich znacznie się różni od bocianów białych - wyjaśnia Kaprzyk.

ptak
Bocian czarny · fot. Wojciech Kaprzyk


Ciekawym okazem, który sfotografował mieszkaniec Czechowic-Dziedzic, był drozd śpiewak. - Gatunek pospolity, a przecież im też należy się uwaga fotografa. Drozdy to barwniejsi kuzyni kosów. Żerują w podobny sposób i także ciekawie śpiewają - mówi miłośnik przyrody z naszego miasta. Tę fotografię wykonano w Czechowicach-Dziedzicach.

Drozd śpiewak
Drozd śpiewak · fot. Wojciech Kaprzyk


W Czechowicach Południowych Kaprzyk natrafił na... "zimorodkowego seniora". - Dwa tegoroczne młokosy cięły powietrze, następnie przyleciał ten oto groźny stary samiec. Łapcie chwilę, rzadko się widzi jak chodzą na swoich krótkich łapkach - podkreśla czechowiczanin.

Zimorodek "senior"
Zimorodek "senior" · fot. Wojciech Kaprzyk


W połowie lipca w Czarnolesiu mieszkańcowi Czechowic-dziedzic udało się wykonać inną ciekawą fotografię. Jak opisuje Kaprzyk: "Z kompozycją w fotografii przyrodniczej nie jest łatwo, bo człowiek przede wszystkim stara się zrobić zdjęcie zwierzęciu, zanim owe zwierzę zwieje (co zawsze następuje prędzej czy później). Często ma się tylko sekundę na kadrowanie, ostrzenie, ewentualną kompensację ekspozycji. Czasem jednak sami modele dostarczają ciekawych okoliczności kompozycyjnych i nie trzeba się martwić".

Kopciuszek
Kopciuszek · fot. Wojciech Kaprzyk


W Czechowicach-Dziedzicach udało się uchwycić drapieżnego ptaka - krogulca. - "Drapole" jak wiadomo kochamy najbardziej (mimo ich niecnych charakterów). Cóż napisać o krogulcu? Poluje na małe ptaki, nazywany jest też jastrzębiem wróblarzem. To jak poluje (widziałem kilka razy), przyprawia o zawrót głowy. Gdy wypatrzy ofiarę, stara się dolecieć jak najbliżej niepostrzeżenie, wykorzystując wszelkie przeszkody terenowe, często kilka centymetrów nad ziemią. Raz widziałem jak przeleciał między szczeblami w płocie! Jeden z najlepszych lotników i świetny przy tym łowca. Do sfotografowania trudny, gdyż zwykle siedzi w ukryciu i wypatruje kogo by tu zeżreć a gdy już leci, to widzi się go tylko przez moment. Pół sekundy po zrobieniu tego zdjęcia siedział już na brzozowej gałęzi w liściach i nie było szans by go dostrzec - tłumaczy Wojciech Kaprzyk.

Krogulec
Krogulec · fot. Wojciech Kaprzyk


W Ligocie czechowiczanin natrafił na szpaka. - Jak widzicie, szabrują nie tylko czereśnie w sadach i na ogródkach działkowych. Mimo swojej pospolitości, szpaki to bardzo ciekawe ptaki. Potrafią naśladować odgłosy a ich gama dźwięków jest niesamowita - opisuje.

Szpak
Szpak · fot. Wojciech Kaprzyk


Na koniec ornitologiczna wizytówka naszego regionu, czyli ślepowron, zauważony i sfotografowany w Zabrzegu. - Wiele razy już gościły na stronie. To ptaki z rodziny czaplowatych, mniejsze od czapli siwej i czapli białej. Ślepowrony ulubiły sobie Dolinę Górnej Wisły i przeprowadzają u nas corocznie lęgi, co w innych częściach kraju robią sporadycznie. W tym roku lęgi także były udane, skontrolowałem dziś stanowiska na rzece Wiśle poniżej Zbiornika Goczałkowickiego. Naliczyłem kilkadziesiąt ptaków w tym wiele młodych osobników (łatwo je odróżnić, na ostatnim zdjęciu młody osobnik) - zwraca uwagę Wojciech Kaprzyk z profilu "Za miastem, czyli przyroda Czechowic-Dziedzic i okolic".

Ślepowron
Ślepowron · fot. Wojciech Kaprzyk

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.