Wiadomości

  • 10 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 984

Kiedy można wypowiedzieć umowę OC zawartą na 12 miesięcy?

Materiał partnera:

Umowa obowiązkowego ubezpieczenia samochodowego zawierana jest na okres 12 miesięcy. Po tym czasie ubezpieczający może zmienić ubezpieczyciela lub skorzystać z oferty tego samego towarzystwa ubezpieczeniowego. W tym pierwszym przypadku koniecznością jest złożenie wypowiedzenia umowy OC. Sprawdź, w jakich jeszcze sytuacjach będzie to możliwe - przy założeniu, że umowa trwa 12 miesięcy.

Silesia


Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC są zróżnicowane. Nic więc dziwnego, że nie wszyscy kierowcy chcą wiązać się z danym towarzystwem ubezpieczeniowym na kolejny okres. Na szczęście mogą złożyć wypowiedzenie OC.

Wypowiedzenie umowy zawartej na 12 miesięcy - kiedy możliwe?Jeśli podpisałeś umowę ubezpieczeniową na cały rok, możesz ją wypowiedzieć tylko w trzech przypadkach.

1. Kończący się okres umowy

Aby nie doszło do automatycznego przedłużenia polisy, musisz wypowiedzieć umowę OC jeszcze przed jej zakończeniem. Zgodnie z przepisami, dokument musi dotrzeć do ubezpieczyciela nie później niż 1 dzień przed wygaśnięciem umowy.

Jeśli tego nie zrobisz, wówczas dojdzie do automatycznego przedłużenia. Będziesz więc zobowiązany do opłacenia należnej składki.

2. Zdublowana polisa

Wykupiłeś ubezpieczenie OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym bez wcześniejszego wypowiedzenia trwającej umowy? A może - z jakiegoś powodu - okazało się, że wypowiedzenie nie było skuteczne?

Jeśli doszło do zdublowania polisy, możesz złożyć wypowiedzenie umowy przedłużonej automatycznie - zgodnie z art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

W tym przypadku dokument możesz złożyć w dowolnym momencie. Jednak im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Dlaczego? Ubezpieczyciel zwróci składkę, ale może pomniejszyć ją o kwotę, w którym ochrona była aktywna.

3. Umowa zawarta na odległość

Umowę ubezpieczeniową wykupiłeś przez internet lub telefonicznie? Jeśli z jakiegoś powodu chcesz zrezygnować, możesz to zrobić w ciągu 14 dni od podpisania umowy.

Warto jednak zrobić to jak najwcześniej, bo ubezpieczyciel - podobnie jak w przypadku powyżej - może potrącić wpłaconą kwotę o wartość proporcjonalną do czasu trwania ochrony ubezpieczeniowej.
Szczegółowych informacji na ten temat możesz poszukać na stronie https://rankomat.pl/samochod/wypowiedzenie-umowy-oc. W artykule zawarto wiele cennych danych związanych z kwestiami formalnymi, dotyczącymi wypowiedzenia umowy OC.

Pamiętaj! To, że przepisy dają możliwość wypowiedzenia umowy OC, nie oznacza, iż taki dokument możesz złożyć w dowolnym momencie. Musisz trzymać się ustalonych terminów.

Wykup ubezpieczenie, by zachować ciągłość


Jeżeli wypowiadasz umowę OC, musisz mieć ważne ubezpieczenie. W przeciwnym razie narażasz się na karę finansową.
Jeśli nie masz jeszcze wybranej oferty, tanią polisę OC znajdziesz w porównywarce https://rankomat.pl/ubezpieczenie-oc. Wystarczy tylko wypełnić formularz, aby dowiedzieć się, gdzie i na jakich warunkach kupisz polisę obowiązkową w atrakcyjnej cenie.