Wiadomości

  • 13 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 1984

Wyjechał czwarty tir z pomocą humanitarną do Ukrainy

Wkłady do zniczy, baterie, wyższe skórzane buty i ocieplane kurtki oraz zamrażarki znalazły się w tirze, który wyjechał z powiatu bielskiego do Ukrainy. To czwarty już tak duży transport od początku wojny zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej. Został on sfinansowany dzięki darowiznom m.in. z niemieckiego powiatu Rhein-Erft.

Wyjechał czwarty tir z pomocą humanitarną do Ukrainy - 08.2022 · fot. Powiat Bielski


Prawie 20 ton towaru trafi do partnerskiego powiatu czerniowieckiego w południowo-zachodniej Ukrainie. Przebywa tam mnóstwo uciekinierów wojennych ze wschodu tego kraju. - Nasi ukraińscy koledzy prosili głównie o żywność oraz środki czystości. W naczepie są konserwy i słoiki z gotowymi daniami, chleb z 2-letnim terminem ważności, a także mleko i ok. 13 tysięcy batonów energetycznych - mówi Marek Rączka, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego w starostwie.

Kolejne towary, to także odpowiedź na prośby Ukraińców. Dzięki firmie "Klimors" z Kóz na wschód pojechały 2 zamrażarki i kolejne schładzarki. Za pieniądze, uzbierane przez japońskich pracowników firmy Nittan kupiono środki higieniczne: szampony, pasty i szczoteczki do zębów, żele pod prysznic, podpaski, a także baterie i... wkłady do zniczy, które palą się przez 3 dni. - Na początku wojny Ukraińcy prosili nas o świeczki, ale uznali że lepiej sprawdzą się wkłady do zniczy. Nie trzeba do nich świeczników, ani podkładek, a palą się dłużej. Trafią one na zniszczone przez wojnę tereny, gdzie mieszkańcy żyją bez prądu i innych mediów: do Chersonia, Mariupola, czy Mikołajowa - mówi naczelnik Rączka.

W kompletowaniu tira pomógł bielski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, przekazując m.in. wysokie skórzane buty, które mogą być wykorzystane przez wojsko lub służby komunalne oraz ocieplane kurtki.

Towar oraz paliwo sfinansowano głównie dzięki darowiźnie z zaprzyjaźnionego z powiatem bielskim - Rhein Erft z Niemiec. Wykorzystano także pieniądze zebrane w zakładzie Nittan w Japonii. Końca wojny w Ukrainie niestety nie widać, nasze wsparcie cały czas jest więc na wagę złota.

Powiat bielski pomaga również dzięki życzliwości firmy Prosperplast, która użycza magazynu i pomogła w załadunku tira.

ar / czecho.pl

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj