Wiadomości

  • 13 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 576

Aminokwasy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu sportowca

Materiał partnera:

Aminokwasy są związkami chemicznymi, które w organizmie człowieka pełnią wiele bardzo ważnych funkcji. Jedną z najbardziej popularnych jest fakt, że aminokwasy tworzą białka, które w zdecydowanej większości budują m.in. masę mięśniową organizmu. To właśnie przez ten fakt, aminokwasy są szczególnie popularne w świecie sportu, a to poskutkowało powstaniem wielu odżywek i suplementów diety, które mają za zadanie zaspokajać zwiększone zapotrzebowanie organizmu na te substancje. Osoby trenujące szczególnie aktywnie i ciężko, muszą dostarczać aminokwasy w zwiększonych ilościach, co często jest po prostu niemożliwe poprzez pożywienie.

Aminokwasy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu sportowca


W jaki sposób dzieli się aminokwasy?Jednym z najpopularniejszych podziałów aminokwasów jest ten, który pozwala rozróżnić aminokwasy białkowe oraz niebiałkowe. Jednak najbardziej podstawowy podział to ten, który wyznacza aminokwasy na te, które organizm człowieka jest w stanie syntetyzować samodzielnie oraz te które należy dostarczać za pomocą pożywienia. W ten sposób rozróżnia się aminokwasy endogenne oraz egzogenne. Co warto wiedzieć o obu grupach tych aminokwasów?

  • Aminokwasy egzogenne - to te aminokwasy, które muszą być dostarczane za pomocą pożywienia. Należą do nich m.in. arginina, histydyna, izoleucyna, leucyna, walina, lizyna, metionina i fenyloalanina. Aminokwasy egzogenne znajdują się przede wszystkim w mięsie, jajkach i nabiale, jednak ich zwiększone zapotrzebowanie u sportowców, jest trudno zaspokoić za pomocą nawet najlepiej zbilansowanej diety.
  • Aminokwasy endogenne - to te, które organizm człowieka jest w stanie syntetyzować samodzielnie, jednak w ich przypadku również może dochodzić do niedoborów, w wyniku czego w określonych sytuacjach zaleca się ich suplementację. Tutaj dochodzi do podziału na aminokwasy białkowe (alanina, glicyna, glutamina itp.) oraz niebiałkowe (cytrulina, karnityna, kwas gamma-aminomasłowy GABA, tauryna itp.).


Dodatkowa suplementacja określonej grupy aminokwasów może być zależna od określonej sytuacji. To powoduje, że przed rozpoczęciem stosowania odżywek i suplementów diety, warto skonsultować tę decyzję z dietetykiem lub lekarzem. Natomiast samego zakupu, należy dokonać tylko u sprawdzonych producentów i oficjalnych marek, takich jak np. SFD (https://sklep.sfd.pl/Aminokwasy-k105.html). W sklepie firmy można znaleźć wiele różnych preparatów bogatych w aminokwasy zarówno egzogenne jak i endogenne.

Rola aminokwasów w organizmie sportowcaChociaż obecnie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że aminokwasy to podstawowy budulec masy mięśniowej (białek) - co dla sportowców ma niebagatelne znaczenie. To wciąż niewiele mówi się o innych właściwościach aminokwasów, które również są bardzo istotne. Dla przykładu można powiedzieć, że są one niezbędne do syntezy hormonów (np. adrenaliny, tyroksyny), czy też neuroprzekaźników (np. serotoniny), porfiryny, a nawet zasad purynowych i pirymidynowych.

Ponadto mają one bardzo duże znaczenie w kontekście wytwarzania energii w mięśniach. Wszystko przez fakt, że przemiany jakim ulegają aminokwasy, prowadzą właśnie do tworzenia się energii w komórkach organizmu. Mowa tutaj o np. powstawaniu tłuszczy, węglowodanów, czy też spalaniu do dwutlenku węgla i wody. To właśnie powoduje, że aminokwasy w diecie sportowca powinny być obecne na odpowiednim poziomie.

Zarówno odżywki aminokwasowe, jak i wiele innych, można nabyć w sklepie SFD (https://sklep.sfd.pl/), który od wielu lat dostarcza na rynek odżywki i suplementy diety najwyższej jakości. Co więcej, oferta sklepu jest niezwykle bogata, a dzięki temu każdy może znaleźć najbardziej odpowiedni dla siebie preparat - pod każdym względem.