czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 18 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 806

Proponują "załatwienie" 14. emerytury. ZUS ostrzega

ZUS przestrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników Zakładu i proponują "załatwienie" 14. emerytury. ZUS przypomina: świadczenie jest wypłacane z urzędu, nie trzeba składać żadnych wniosków.

Reklama

Proponują "załatwienie" 14. emerytury. ZUS ostrzega
Proponują "załatwienie" 14. emerytury. ZUS ostrzega · fot. ZUS


- Gdy tylko pojawiają się informacje o nowych świadczeniach od razu uaktywniają się oszuści, którzy oferują pomoc przy otrzymaniu pieniędzy, czy też podszywają się pod pracownika ZUS, by wzbudzić zaufanie i tym samym uzyskać dostęp do ważnych informacji, czy nawet do mieszkania, by następnie okraść seniora. Apel o rozwagę jest uzasadniony, bo zbliża się termin wypłaty czternastej emerytury co może być pretekstem do nieuczciwych praktyk na rzekome "złożenie wniosku o czternastkę" - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Nie trzeba składać żadnych wniosków o "czternastkę"ZUS podkreśla, że wypłata 14. emerytury rozpocznie się 25 sierpnia i nie trzeba w związku
z tym składać żadnych pism, formularzy czy wniosków. Dodatkowe roczne świadczenie ZUS będzie wypłacał z urzędu.

- Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych świadczeniobiorców w domach i nie proponują płatnych usług. Oferta pomocy w wypełnieniu wniosku, żądanie danych osobowych lub bankowych, od razu powinna być sygnałem ostrzegawczym. Jeśli tożsamość takiej osoby budzi wątpliwości to rozsądne będzie powiadomienie policji i najbliższej placówki ZUS - podkreśla rzeczniczka.

Co do zasady przedstawiciele ZUS nie odwiedzają klientów w domach lub w miejscu pracy. Wyjątkiem są kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich oraz wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. Podczas takich odwiedzin, pracownik ZUS musi okazać legitymację służbową, bądź też z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić o takiej wizycie.

Kto otrzyma "czternastkę"Prawo do dodatkowego świadczenia pieniężnego będą mieli emeryci i renciści, którym te świadczenia przysługują na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze przelewy i przekazy. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego, a wyniesie "na rękę" 1217,98 zł. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych terminy wypłat czternastki to 25 sierpnia, a następnie 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Na czternastki w pełnej wysokości mogą liczyć świadczeniobiorcy, których wysokość emerytury bądź renty nie jest wyższa niż 2900 zł brutto. W przypadku osób, które mają przyznane świadczenia w wysokości między 2900 zł brutto a 4188,44 zł brutto, czternasta emerytura będzie zmniejszana na zasadzie "złotówka za złotówkę". Stąd minimalna wartość dodatkowego świadczenia wyniesie 50 zł.

mp / czecho.pl

źródło: ZUS

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.