Wiadomości

  • 23 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 3448

Nagrobek z granitu szwedzkiego - na co zwrócić uwagę?

Materiał partnera:

Podczas wyboru nagrobka musimy pamiętać o wielu czynnikach. Jednym z najważniejszych jest dobór odpowiedniego kamienia. Powinien on oddawać charakter zmarłej osoby oraz odznaczać się wysokiej klasy właściwościami. Wiele osób decyduje się na nagrobek z granitu szwedzkiego. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Nagrobek z granitu szwedzkiego - na co zwrócić uwagę?


Nagrobek z granitu Szwed - charakterystykaNa rynku dostępne jest wiele rodzajów granitu. Jednymi z najchętniej wybieranych modeli są nagrobki z granitu szwedzkiego, głównie ze względu na niezwykłą barwę. Granit szwedzki charakteryzuje się intensywnie czarnym kolorem, dzięki czemu wyróżnia się na tle kremowych i beżowych granitów rodzimych. Nagrobek z granitu szwedzkiego będzie prezentować się niezwykle elegancko bez względu na styl, w którym zostanie wykonany.

Granit szwedzki - czym się wyróżniaPodstawowym wyróżnikiem granitu Szwed jest jego czarna, przywodząca na myśl noc, barwa. Ponieważ w europejskim kręgu kulturowym kolor ten jest symbolem śmierci i żałoby, wiele osób wybiera nagrobek z granitu szwedzkiego, żeby upamiętnić zmarłą osobę. Nie jest on jednak idealnie czarny - nagrobek z granitu Szwed może być pełen niewielkich białych inkrustów. Poza kolorem granit szwedzki charakteryzuje się bardzo dobrą odpornością na warunki atmosferyczne oraz niewielką nasiąkliwością. Jest łatwy w obróbce, co sprawia, że nagrobki z granitu szwedzkiego cieszą się dużą popularnością. Można być pewnym, że pomnik z granitu Szwed nie ulegnie odbarwieniom.

Cena nagrobka z granitu szwedzkiegoZe względu na swoje właściwości estetyczne granit szwedzki jest jednym z najbardziej rozchwytywanych kamieni na rynku - mówi Mariusz Wierzbicki, Kamieniarstwo Diamentum. - Popularność i masowe wydobycie sprawiają, że nagrobki z granitu szwedzkiego są jednymi z najdroższych. Metr kwadratowy granitu szwedzkiego może kosztować ponad 3 tysiące złotych, dlatego najczęściej używa się tego kamienia do wykończeń oraz akcentów. Nagrobek wykonany w całości z granitu Szwed może kosztować ponad 15 tysięcy złotych.

Nagrobki z granitu Szwed - wzoryW rękach wykwalifikowanego kamieniarza nagrobek z granitu szwedzkiego może nabrać dowolnych kształtów, ale najczęściej jest on stosowany do produkcji nagrobków nowoczesnych. Oszczędne formy nagrobków z granitu szwedzkiego znajdują wielu zwolenników. Nagrobki nowoczesne niejednokrotnie są w całości wykonywane z granitu Szwed. W wypadku np. pomników klasycznych granit szwedzki stosowany jest do wykucia płyty napisowej lub głównej.

Jak czyścić nagrobek z granitu szwedzkiego?Aby utrzymać nagrobek z granitu szwedzkiego w czystości, nie trzeba stosować specjalistycznych środków. Najczęściej wystarczą ciepła woda i miękka ściereczka, które skutecznie usuną wszystkie zanieczyszczenia. Pamiętajmy, że nagrobki z granitu szwedzkiego należy czyścić częściej niż inne, gdyż ciemna barwa pomnika uwidacznia wszystkie zabrudzenia.

Nagrobek z granitu szwedzkiego - podsumowanieKrótko rzecz ujmując, nagrobki z granitu Szwed od wielu lat cieszą się niegasnącym zainteresowaniem. Pomniki wykonane z tego rodzaju granitu charakteryzują się niezwykłą czarną barwą i są synonimem elegancji. Niewielka dostępność kamienia sprawia, że nagrobek z granitu szwedzkiego kosztuje więcej niż pomniki wykonane z innych rodzajów kamieni.