Wiadomości

  • 25 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 667

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech - czy to się opłaca?

Artykuł sponsorowany:

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech cieszy się rosnącą popularnością. Coraz więcej kandydatów do pracy decyduje się na kilkutygodniowy lub paromiesięczny wyjazd za granicę, by podreperować domowy budżet albo szybko zarobić na konkretny cel. Wakacje, nowy samochód, remont - czy rzeczywiście można pozwolić sobie na taki zakup w Polsce, pracując w Niemczech? Z tego artykułu dowiesz się, ile zarabia opiekun osoby starszej i jakie koszty utrzymania musi ponosić podczas wyjazdów.

Silesia


Opiekun osób starszych - zarobkiJak w przypadku każdego zawodu, odnośnie pracy jako opiekun osób starszych również trzeba powiedzieć, że zarobki są zależne od wielu czynników. To przede wszystkim stawka, jaką oferuje konkretna firma, a także kompetencje samego zatrudnionego czy zakres jego obowiązków. Zwykle im lepiej zna język niemiecki, tym więcej może zarobić.

Nie oznacza to jednak, że niedoświadczony opiekun, który poznał tylko podstawy niemieckiego albo w ogóle się go nie uczył, nie ma szansy za uzyskanie dobrych pieniędzy. Zarobki opiekunów osób starszych wahają się bowiem średnio między 1300 a 2000 euro netto, a to (według kursu na dzień sprawdzania: 4,75 zł) od ponad 6000 do prawie 9500 zł miesięcznie.

By dosięgnąć najwyższego progu i co miesiąc mieć do dyspozycji ok. 10 tysięcy zł, warto podszkolić swój niemiecki. Istnieją agencje pracy, które zatrudniają nawet osoby w ogóle nieznające języka i oferują kursy niemieckiego - doskonałym przykładem jest Promedica24 specjalizująca się właśnie w organizowaniu pracy w Niemczech opiekunom seniorów oraz samych wyjazdów.

Opiekun osób starszych - wydatkiOpiekunka osób starszych mieszka w domu seniora, nie musi zatem płacić za wynajem mieszkania ani za rachunki. Nie ponosi również kosztów pobytu w mieszkaniu podopiecznego; na wspólnym zamieszkaniu zyskuje bowiem nie tylko opiekun, ale również senior. Dzięki temu, jeśli będzie potrzebował jakiejkolwiek pomocy np. nocą, może liczyć na nią w każdej chwili. To oczywiście sytuacje alarmowe - opiekunka ma czas na sen czy chwilę dla siebie na odpoczynek, nie czuwa przy podopiecznym 24/7.

Wyżywienie zwykle również zapewnia rodzina seniora. Opiekunki mogą zatem jeść posiłki wspólnie z podopiecznym i nie muszą za nie płacić. Trzeba jednak pamiętać, że pod tym względem wiele uzależniają zwyczaje panujące w konkretnych domach - niektóre rodziny mogą wymagać, by opiekunka robiła sobie zakupy. Jednak w zdecydowanej większości przypadków wydatki opiekuna osób starszych ograniczają się do jego osobistych potrzeb - nagłej ochoty na coś słodkiego, kawę na mieście czy wycieczkę do muzeum.

Czy praca w Niemczech jako opiekunka seniorów faktycznie się opłaca?Zarobki opiekuna osób starszych, nawet początkującego, mogą być naprawdę wysokie. Biorąc przy tym pod uwagę, że wydatki zostają ograniczone do minimum, zdecydowanie jest to dobra droga do odłożenia większej kwoty. Często wystarczy tylko miesiąc pracy, by opłacić remont mieszkania w Polsce, dołożyć się dziecku do studiów czy kupić najlepszy telewizor na rynku. Z całą pewnością można też po prostu znacznie poprawić sytuację finansową całej rodziny.