czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 25 listopada 2007
  • wyświetleń: 849

Obywatelu, pisz uchwały i rządź się sam

Coraz więcej samorządów w kraju daje mieszkańcom możliwość przygotowania projektów uchwał, którymi później zajmują się miejscy radni. Pod Beskidy ta obywatelska moda jeszcze nie dotarła, ale już wkrótce może to się zmienić.

Reklama

Projekt lokalnego prawa w postaci podejmowanej przez radnych uchwały z reguły może przygotować prezydent, burmistrz lub wójt oraz radni (najczęściej musi być ich co najmniej kilku). Ale coraz więcej miejskich samorządów w kraju taką możliwość daje też bezpośrednio mieszkańcom. Muszą jedynie zebrać pod projektem uchwały odpowiednią liczbę podpisów. Tak jest na przykład w Szczecinie, Przemyślu, Toruniu czy Włocławku.

Kwestia wymaganej liczby podpisów wygląda różnie w różnych miastach. Na przykład w Szczecinie potrzebne są cztery setki podpisów, w Toruniu wystarczy ich sto pięćdziesiąt, a w Przemyślu potrzeba aż tysiąca.

Kronika Beskidzka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.