Reklama

Wiadomości

  • 30 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 2163

Posłanka dopytuje ministra Sasina o utrzymanie miejsc pracy w Lotosie

Do Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych trafiła interpelacja posłanki Małgorzaty Pępek z klubu Koalicji Obywatelskiej w sprawie "utrzymania miejsc pracy w rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach po przejęciu Grupy Lotos przez PKN Orlen SA".

Lotos terminale, siedziba, rafineria, łukasiewicza
Posłanka dopytuje ministra Sasina o utrzymanie miejsc pracy w Lotosie · fot. mp / czecho.pl


Jak przypomina posłanka Małgorzata Pępek, "połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos zostało zarejestrowane. Stosowny wpis został zamieszczony przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Gospodarczy KRS w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego z dniem 1 sierpnia 2022 roku".

- Fuzja stała się możliwa dzięki spełnieniu wymogów Komisji Europejskiej, których celem było utrzymanie konkurencyjności rynków paliwowych Europy Środkowej. Trzecim elementem tej fuzji jest zbycie części baz paliwowych i terminali należących do Orlenu oraz Lotosu na rzecz prywatnej spółki Unimot. Chodzi o dziewięć terminali w Poznaniu, Piotrkowie Trybunalskim, Rypinie, Jaśle, Gdańsku, Gutkowie, Bolesławcu i Szczecinie oraz znajdujących się w moim regionie Czechowicach-Dziedzicach - dodała parlamentarzystka.

- Według zapewnień otrzymanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych od Orlenu, w toku dalszych prac konsolidacyjnych i rozmów prowadzonych przez zarządy spółek ze stroną społeczną negocjowane miały być porozumienia zabezpieczające miejsca pracy i obowiązujące warunki zatrudnienia. Poinformowane zostały o tym również organizacje związkowe Lotosu w ramach korespondencji z Ministerstwem Aktywów Państwowych - zauważyła członkini klubu Koalicji Obywatelskiej.

W związku z tymi informacjami posłanka Pępek zwróciła się do ministra Jacka Sasina z zapytaniami o to, czy sprzedając rafinerię w Czechowicach-Dziedzicach w umowach jej przejęcia jest gwarancja, że nowy nabywca zapewni jej funkcjonowanie w takim stopniu jak obecnie oraz czy "wszystkie miejsca pracy w rafinerii zostaną utrzymane".

Do ministra aktywów państwowych trafiły także pytania o to, jakie były efekty spotkań między przedstawicielami PKN Orlen SA., a reprezentantami związków zawodowych oraz czy "organizacje związkowe były informowane o etapach procesu przejęcia kapitałowego Lotosu i istotnych sprawach związanych z wypracowaniem adekwatnego poziomu ochrony pracowników rafinerii".

Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin jeszcze nie ustosunkował się do interpelacji posłanki Małgorzaty Pępek. Do tematu wrócimy.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.