Wiadomości

  • 7 września 2022
  • 10 września 2022
  • wyświetleń: 2013

Petycja dotycząca ograniczenia stosowania plastiku. Jest uchwała

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach rozpatrzyła petycję mieszkańców dotyczącą ograniczenia stosowania oraz wyeliminowania niektórych, jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych. Uchwałę w tej sprawie czechowiccy radni podjęli we wtorek, 30 sierpnia.

RM zajmie się petycją dot. ograniczenia stosowania plastiku
Petycja dotycząca ograniczenia stosowania plastiku. Jest uchwała · fot. Pixabay


O petycji mieszkańców dotyczącej ograniczenia stosowania oraz wyeliminowania niektórych, jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych, która trafiła do czechowickiej Rady Miejskiej pisaliśmy 1 lipca w tym artykule.

Przypomnijmy, grupa mieszkańców przełożyła Radzie Miejskiej projekt "uchwały w sprawie ograniczenia stosowania oraz wyeliminowania niektórych, jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych", która ograniczy przedostawanie się do środowiska naturalnego "substancji, których rozkład naturalny liczy się nawet na setki lat, a bez których może obywać się nasze życie codzienne, bez ujemnych skutków ubocznych, a wręcz przeciwnie".

Petycję rozpatrzyła Komisja Skarg, Wniosków i Petycji czechowickiej Rady Miejskiej, a uchwałę w tej sprawie podjęli radni podczas sesji we wtorek, 30 sierpnia. Jak zadecydowali, petycja mieszkańców nie zasługuje na uwzględnienie.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, po analizie petycji oraz zapoznaniu się z wyjaśnieniami burmistrza komisja stwierdziła, że wnoszący petycję zwrócili się do Rady Miejskiej o podjęcie uchwały w sprawie ograniczenia stosowania oraz wyeliminowania niektórych, jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych, celem ograniczenia wpływu tych produktów, w tym mikrocząsteczek plastiku, na środowisko oraz na zdrowie i życie człowieka.

- Podjęcie uchwały w przedmiotowej sprawie wykracza jednak poza ustawowo określone kompetencje Rady Miejskiej, co potwierdzają decyzje organów nadzoru prawnego oraz wojewódzkich sądów administracyjnych wobec uchwał podejmowanych w tej sprawie przez jednostki samorządu terytorialnego (np. rozstrzygnięcie nadzorcze nr NK-N.4131.144.3.2020.MF z 27 lutego 2020 r. Wojewody Dolnośląskiego dot. uchwały nr XX/197/20 z dnia 30 stycznia 2020 r. Rady Miejskiej w Wałbrzychu w sprawie ograniczenia stosowania oraz wyeliminowania niektórych, jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu syg. akt IISA/Wr505/20) - wyjaśniają radni.

W związku z tymi argumentami, Komisja Skarg, Wniosków i Petycji zwróciła się do Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach o nieuwzględnienie petycji. Jednocześnie komisja zawnioskowała do burmistrza aby w miarę możliwości, w trakcie imprez organizowanych przez gminę, ograniczyć stosowanie jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.