czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 31 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 2095

Pętla autobusowa w Bronowie ciągle zalewana. Będzie odwodnienie?

Powracamy do tematu ciągle zalewanej pętli autobusowej przy skrzyżowaniu ul. Granicznej i ul. Kunza na granicy Bronowa i Ligoty. Mamy dobrą wiadomość: problemy pasażerów autobusów i busów, które zatrzymają się na tym przystanku, powinny zakończyć się już we wrześniu.

Reklama

Zalana pętla autobusowa w Bronowie - 22.08.2022 · fot. roba25


Temat zalewanej pętli autobusowej przy skrzyżowaniu ul. Granicznej i ul. Kunza na granicy Bronowa i Ligoty portal czecho.pl poruszał 10 sierpnia 2021 roku w artykule "Bronów: po intensywnych opadach deszczu podtapiana jedna z pętli". Przystanek ponownie znalazł się pod wodą m.in. po intensywnych opadach deszczu, które występowały w naszej gminie od 19 do 22 sierpnia, o czym poinformował nas jeden z czytelników.

- Taka sytuacja powtarza się od dawna po każdym większym deszczu, przez co korzystanie z pętli jest znacznie utrudnione. Pasażerowie, chcąc korzystać z autobusów, nieraz muszą pokonać sporych rozmiarów rozlewisko. Niedawno miały miejsce tam jakieś pracę ziemne, przez co rozlewisko znacznie się powiększyło. Woda także wdziera się na sąsiednie posesje, co wielokrotnie denerwuje ich właścicieli. Problem bowiem polega na tym, że miejsce to nie posiada porządnego odwodnienia - napisał jeden z mieszkańców Ligoty.

- Problem nasilił się po wykonaniu w okolicy kanalizacji sanitarnej, gdyż firma, która ją wykonywała, na pętli zrobiła sobie "magazyn budowlany", przez co odpływ wody stał się wręcz niemożliwy. Na terenie pętli znajduje się szafa z ziemnym przyłączem energetycznym, co może doprowadzić do dużego niebezpieczeństwa. Mieszkańcy wielokrotnie apelowali, aby władze gminy rozwiązały ten problem. Jak na razie nie ma żadnych efektów. Niestety do tej pory nie ma żadnej poprawy sytuacji i miejmy nadzieję, że nie dojdzie tam do wypadku, w którym ktoś ucierpi - dodał nasz czytelnik.

Czy przystanek autobusowy "Bronów / Graniczan / Kunza / Pętla" doczeka się odwodnienia? Zapytaliśmy o to w czechowickim Urzędzie Miejskim.

- Analizy dotyczące sposobów odwodnienia pętli autobusowej w Bronowie zostały zakończone. Wykazały, że skuteczne odwodnienie pętli nie jest możliwie ani poprzez wykonanie tzw. studni chłonnej - co planowano pierwotnie - (ze względu na słabo przepuszczalny grunt), ani z wykorzystaniem naturalnych spadków terenu (ze względu na ukształtowanie terenu i kwestie własności gruntów) - poinformował portal czecho.pl Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach.

Jak dodał czechowicki magistrat, "podjęta została decyzja o odwodnieniu tego terenu poprzez wykonanie przekopu i położenie rury odpływowej pod pętlą oraz odprowadzenie wód deszczowych do istniejącego rowu". Prace mają się rozpocząć "niebawem" i zakończyć jeszcze we wrześniu.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.