Wiadomości

  • 2 września 2022
  • wyświetleń: 527

Ciąża a zdrowie psychiczne

Materiał partnera:

Ciąża jest bez wątpienia szczególnym okresem w życiu każdej kobiety. Jest to też czas bardzo newralgiczny, dlatego warto pamiętać o tym, że w czasie należy dbać nie tylko o dobrostan fizyczny ciężarnej kobiety ale również o jej dobrostan psychiczny.

Ciąża a zdrowie psychiczne


Bardzo często kobiety w ciąży mogą usłyszeć zdania typu: "ciąża to nie choroba", "ciąża to normalny stan". Ale czy na pewno tak jest? Jak na zagadnienie ciąży patrzy współczesna psychologia? Ciąża jest bez wątpienia niesamowicie wyjątkowym i szczególnym czasem w życiu każdej kobiety. Można powiedzieć, że jest to w pewnym sensie moment oczekiwania, zawieszenia. Wiele kobiet doświadcza wówczas pewnego "zwrotu do wewnątrz", nawiązując komunikację z dzieckiem, częściej zwracając uwagę na swoje samopoczucie budują autorefleksyjność, która kiedyś , w przyszłości, stanie się ważnym zasobem w wyzwaniach życia rodzicielskiego. Wiele ciężarnych kobiet zaczyna bardziej niż kiedykolwiek, intensywnie i barwnie śnić. We współczesnej psychoterapii to zjawisko wyjaśniane jest poprzez dużo łatwiejszy dostęp do wczesnych wspomnień i emocji jaki zyskuje się w trakcie ciąży.
Jak ciąża zmienia psychikę

Czas ciąży to dla większości kobiet okres redefiniowania swojej tożsamości, przechodzenia ze stanu córki do stanu matki. Ciąża może też nieść za sobą nieprzyjemne doświadczenia psychiczne - kobieta w ciąży może też doświadczać nasilonego lęku i objawów depresyjnych. Bardzo często zdarza się, że kobiety obawiają się przebiegu porodu, szczególne obawy wzbudza poród naturalny. Innym częstym lękiem jest pytanie czy będą w stanie poradzić sobie z noworodkiem? Takie lęki, choć zupełnie zrozumiałe, powinny zostać omówione z najbliższymi, albo ze specjalistą. Zawsze w takiej sytuacji warto skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego, czyli psychoterapeutą. Przebieg ciąży ma ogromny wpływ na to jak kobieta wejdzie w macierzyństwo.

Jak radzić sobie po narodzinach dziecka?Kiedy dziecko pojawia się już na świecie z reguły zorganizowanie tradycyjnej psychoterapii jest utrudnione przez potrzeby noworodka i samopoczucie i stan fizyczny matki. W takim przypadku warto zaproponować kobiecie terapię online korzystając np. z serwisu trzymsie.pl. Psychoterapia online w znaczący sposób minimalizuje czas, w którym kobieta jest niedostępna dla swojego dziecka, ponieważ nie trzeba tracić czasu na dojazdy z i do psychoterapeuty. Jeżeli dodatkowo dziecko pilnie potrzebuje obecności matki, zawsze można przerwać sesję i zająć się potrzebami noworodka. Ciało kobiety w połogu jest osłabione, wyjście do centrum psychoterapeutycznego naraża kobietę na złapanie infekcji lub przemęczenie się. W formule online kobieta korzysta ze wsparcia w swoim domu, dzięki temu minimalizuje ryzyka. Psychoterapia może być unikalną szansą zadbania o siebie i przygotowania się do jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka - narodziny dziecka.