Wiadomości
- 2 września 2022
- wyświetleń: 705
Profesjonalna pomoc w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego
Materiał partnera:
Sprawy o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego należą do tych, które potrafią "ciągnąć się" przez długi czas. Aby tego uniknąć, warto zdecydować się na profesjonalną pomoc, którą świadczy kancelaria prawa kanonicznego i adwokat kościelny.
Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego
Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego, zwany jest również potocznie: "rozwodem kościelnym", "unieważnieniem małżeństwa" lub "unieważnieniem ślubu". Warto jednak zaznaczyć, że w kościele katolickim nie ma czegoś takiego jak "rozwód kościelny", ponieważ, zgodnie z jego naukami prawidłowo zawarte małżeństwo jest nierozerwalne. Przy procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego istnieje jednak możliwość wykorzystania faktu, że w momencie ślubu miały miejsce pewne okoliczności, które uniemożliwiały zawarcie ślubu kościelnego, a więc małżeństwo wtedy traktowane jest jak nieistniejące - tak, jakby go nigdy nie było.
Powody umożliwiające proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego mogą być różne. Są one dokładnie wymienione w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 roku. Można je podzielić na 3 grupy:
- przeszkody zrywające (np. wiek, węzeł małżeński, święcenia),
- wady zgody małżeńskiej (np. brak minimum małżeńskiego poznania, przymus i bojaźń) i
- wady formy kanonicznej (np. nieposiadanie odpowiednich uprawnień przez kapłana, który prowadził ceremonię zaślubin).
Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego to proces sądowy prowadzony w oparciu o prawo kanoniczne. Organem decyzyjnym jest tu sąd kościelny lub trybunał kościelny. Uczestnikami takiego postępowania są małżonkowie: jako strona powodowa i strona pozwana. W przejściu przez proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego z pewnością pomoże adwokat kościelny. Co to za osoba?
Adwokat kościelny - kim jest?
Adwokat kościelny to prawnik, który specjalizuje się w kompleksowej obsłudze procesów toczących się przed sądem kościelnym. Adwokat kościelny może być osobą świecką lub kościelną. Ważne jest, aby ukończył studia z zakresu prawa kanonicznego, a także posiadał tytuł licencjata kościelnego. Nie ma znaczenia płeć jaką ma adwokat kościelny, ale musi to być ktoś, kto jest pełnoletni, nienaruszonej sławy i kto jest katolikiem.
Adwokat kościelny może być wpisany na listę adwokatów przy danym sądzie diecezjalnym lub być tzw. adwokatem ad causam, czyli mieć możliwość występowania przed sądem kościelnym w każdej diecezji. Adwokat kościelny zazwyczaj pracuje w miejscu takim jak kancelaria prawa kanonicznego. Obecnie prawnik kanonista najczęściej bierze udział w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego.
Adwokat kościelny - jak może pomóc?
Adwokat kościelny jest w stanie wesprzeć swojego klienta na każdym stopniu zaawansowania procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Prawnik kanonista pomoże swojemu klientowi już na etapie doradztwa przedprocesowego - przede wszystkim zweryfikuje szanse na uzyskanie wyroku pozytywnego oraz podpowie, jaki materiał dowodowy będzie niezbędny do udowodnienia podstaw prawnych w procesie.
Jeśli zapadnie decyzja o procesie, to adwokat kościelny oraz kancelaria prawa kanonicznego pomoże zredagować skargę powodową oraz skompletować niezbędne dokumenty, będzie reprezentował swojego klienta przed sądem kościelnym lub trybunałem kościelnym oraz będzie czuwał nad prawidłowym przebiegiem całego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. W razie potrzeby podejmie się także złożenia apelacji i przygotowania jej uzasadnienia.
Adwokat kościelny Magdalena Wojdała
Wybór adwokata kościelnego nie może być przypadkowy. Swoje sprawy warto powierzać profesjonalistom z dużym doświadczeniem. Taką osoba bez wątpienia jest Magdalena Wojdała z Kancelarii Prawnej Kancelarii Prawa Kanonicznego Magdaleny Wojdała. To adwokat kościelny, który świadczy swoje usługi na terenie całego kraju. Ma za sobą setki poprowadzonych spraw i stale rosnące grono zadowolonych klientów.
Specjalizuje się w procesach z zakresu prawa kanonicznego, kościelnego i wyznaniowego. Kompleksowo obsługuje procesy kościelne, w szczególności dotyczące spraw związanych z sakramentem małżeństwa. Podejmuje się również skróconych procesów o unieważnienie małżeństwa - tzw. 45-dniowych.
Z niniejszym adwokatem kościelnym można skontaktować się:
- telefonicznie: 515 293 236
- mailowo: kontakt@kancelariawojdala.pl
- wypełniając formularz na stronie internetowej: https://kancelariawojdala.pl/kontakt-z-nami/