Wiadomości

  • 7 września 2022
  • 11 września 2022
  • wyświetleń: 5117

Drugi elektryczny przegubowiec dotarł do Czechowic-Dziedzic

W sobotę, 3 września do Czechowic-Dziedzic dotarł drugi z zamówionych elektrycznych autobusów Solaris Urbino IV. Jak poinformował czechowicki PKM, pojazd od środy, 7 września obsługuje linię nr VII, a jego numer taborowy to 5.

Drugi elektryczny przegubowiec dotarł do Czechowic-Dziedzic
Drugi elektryczny przegubowiec dotarł do Czechowic-Dziedzic · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Autobus wyposażony jest tak samo, jak pojazd dostarczony do PKM w lipcu: ma m.in. klimatyzację kabiny kierowcy i przestrzeni pasażerskiej, defibrylator, blokadę alkoholową kierowcy, ładowarki USB z podświetlaniem LED, które umożliwiają ładowanie urządzeń elektronicznych posiadających opcję zasilania poprzez gniazdo USB, takich jak: smartfon, tablet, czy inne urządzenia mobilne czy też monitoring wizyjny z wysokiej jakości kamerami.

Ponadto obydwa pojazdy posiadają system kamer i monitorów zastępujący lusterka wsteczne - czechowicki elektryk to pierwszy Solaris w Polsce, wyposażony w taki system, urządzenie do płatności elektronicznej bezgotówkowej oraz nowoczesne kasowniki, system zapowiedzi głosowych, tablice zewnętrzne i monitor LCD wewnątrz pojazdu, dodatkowe oświetlenie zewnętrze nad drzwiami - drzwi otwierane są na zewnątrz. Autobus może przewieść 129 osób. Posiada 41 miejsc siedzących o podwyższonym komforcie, z materiałem tapicerskim 3D - "trzymającym" pasażerów.

Drugi elektryczny przegubowiec dotarł do Czechowic-Dziedzic
Drugi elektryczny przegubowiec dotarł do Czechowic-Dziedzic · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Zakup dwóch autobusów przegubowych elektrycznych klasy MEGA, wraz z niezbędną infrastrukturą do ładowania zrealizowany został przez PKM w ramach projektu "Elektromobilna komunikacja miejska w Czechowicach-Dziedzicach", na którego sfinansowanie czechowicki przewoźnik pozyskał wysokie, 80-procentowe dofinansowanie ze środków zewnętrznych.

Przypomnijmy, w ramach projektu "Elektromobilna komunikacja miejska w Czechowicach-Dziedzicach" PKM kupił dwa autobusy przegubowe elektryczne wraz z niezbędną do ich ładowania infrastrukturą. Są to dwie stacje ładowania: jedna, dwustanowiskowa, na terenie zajezdni PKM, służąca do nocnego ładowania pojazdów oraz druga, zlokalizowana na przystanku Czechowice-Dziedzice Silesia ładowarka pantografowa, służąca do ich podładowywania w czasie dnia.

Na realizację projektu PKM pozyskało środki w ramach pilotażowego programu, łączącego środki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, działanie 4.5 Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie, poddziałanie 4.5.2. Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie RIT Południowy oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Program GEPARD II - transport niskoemisyjny, część 3) Śląsk - Zagłębie bezemisyjnego transportu publicznego).

Drugi elektryczny przegubowiec dotarł do Czechowic-Dziedzic
Drugi elektryczny przegubowiec dotarł do Czechowic-Dziedzic · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Dzięki temu realizacja inwestycji o łącznej wartości 7 590 800 złotych, była możliwa przy zaangażowaniu środków własnych PKM na poziomie 10 200 złotych. Reszta to 6 mln złotych dotacji (po 3 mln z RPO województwa śląskiego i NFOŚiGW) oraz 1 580 600 złotych preferencyjnej pożyczki z NFOŚiGW.

- Działania czechowickiego przewoźnika od wielu lat wpisują się w starania gminy, mające na celu poprawę jakości powietrza w mieście, obniżenie poziomu hałasu oraz podniesienie komfortu użytkowania komunikacji publicznej. Warto w tym miejscu przypomnieć, że wcześniej PKM Czechowice-Dziedzice, również przy znacznym udziale środków zewnętrznych, zakupiło 4 autobusy Solaris Urbino 12 z nowoczesnymi, niskoemisyjnymi silnikami spełniającymi surową normę Euro 6, a następnie 3, jeszcze nowocześniejsze i jeszcze bardziej ekologiczne autobusy hybrydowe - Solaris Urbino 12 Hybrid - zauważa Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach.

Jak poinformował czechowicki magistrat, pierwszy z autobusów, który dotarł do naszego miasta w lipcu, przejechał już 5000 kilometrów.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.