Wiadomości

  • 10 września 2022
  • wyświetleń: 1022

Alert IMGW przed intensywnymi opadami deszczu oraz burzami

Za nami:

Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW w Krakowie wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Według synoptyków miejscami może spaść nawet do 50 mm deszczu.

deszcz, parasol, opady, grad, burza, mżawka, ulewa
Alert IMGW przed intensywnymi opadami deszczu oraz burzami · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


- Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 30 mm do 50 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 55 km/h. Możliwy grad - poinformowało Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW w Krakowie. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska szacuje się na 80%.

Jak dodaje IMGW-PIB, "w związku z dynamiczną sytuacją meteorologiczną, stopień ostrzeżenia może być miejscami podniesiony, a jego ważność wydłużona".

Ostrzeżenie pierwszego stopnia (w trzystopniowej skali) przed silnym deszczem z burzami obowiązuje na terenie całego województwa śląskiego od godziny 5.00 w sobotę, 10 września do godziny 5.00 w niedzielę, 11 września.

Z kolei Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Krakowie wydało ostrzeżenie hydrologiczne 2. stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dla zlewni Małej Wisły wraz ze zb. Goczałkowice, Gostynia, Pszczynka, Przemsza.

- W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu w tym opadami burzowymi, spodziewane są wzrosty poziomu wody, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych. Na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych wzrosty stanu wody mogą mieć charakter gwałtowny. Uwagi: W przypadku istotnych zmian w czasie lub przebiegu zjawiska Ostrzeżenie może ulec zmianie - czytamy w komunikacie.

Ostrzeżenie hydrologiczne obowiązuje od godziny 5.00 w sobotę, 10 września do godziny 8.00 w niedzielę, 11 września.

mp / czecho.pl

źródło: IMGW

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.