czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 27 listopada 2007
  • wyświetleń: 1182

Biblioteka w świecie bibuły

19 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 10 zrobiło się bardzo kolorowo, a to za sprawą warsztatów bibułkarskich. Tego dnia 20 pań uczyło się rolowania bibuły, pod okiem fachowca Andrzeja Kusza, który przyjechał do nas z Bieszczad. Po niespełna trzech godzinach pracy, każda kursantka stała się posiadaczką przepięknej róży.

Reklama

Biblioteka w świecie bibuły
fot. MBP Czechowice-Dziedzice


Przez następne dwa dni warsztaty odbywały się kolejno w Ligocie i Zabrzegu. Tam tajniki bibułkarstwa poznawali już najmłodsi mieszkańcy naszej gminy. Uwieńczeniem trzydniowych warsztatów był wernisaż pod hasłem „Kolorowy zawrót głowy”, który odbył się 22 listopada w galerii ExLibris. Wówczas swoje prace prezentował mistrz bibułkarstwa Andrzej Kusz oraz jego adepci.

Uroczyście wystawę otwarły dyrektor MBP Ewa Kmiecik-Wronowicz wraz z dyrektorką POPP Art. Wandą Gryboś-Sznel.

Andrzej Kusz zajmuje się bibułkarstwem od 7 lat temu. Początkowo były to małe bukieciki wykonane dla najbliższych, które jak przyznaje cieszyły się dużym uznaniem. Jednak z czasem pan Andrzej bardzo mocno rozwinął swoją technikę. To właśnie z jego osobą wiąże się odrodzenie bibułkarstwa w Bieszczadach, które kilkadziesiąt lat wcześniej zaniknęło.

– Obecnie śmiało mogę powiedzieć, że w moim regionie stworzyła się solidna szkoła bibułkarstwa, która prezentuje wysoki poziom w tej dziedzinie. Ta wystawa demonstruje co można zrobić z bibuły. Są tutaj wymieszane różne style, kolorystyka. Wykorzystana została technika rolowania, cukierkowania, becikowania, ślimaczkowania, skręcania oraz tzw. wycinanka – mówił Andrzej Kusz, który jednocześnie przyznał, że do tego rękodzieła nie trzeba dużo – bibuła, taśma malarska, patyki, drut, ale najważniejsze to chęci, inwencja twórcza oraz odrobina cierpliwości. Należy podkreślić, że sam mistrz był również pod wrażeniem naszych rodzimych dzieł.

Na pożegnanie pan Andrzej wpisał w kronice pamiątkowej: „Podzieliłem się z Wami tym co lubię – to czy będziecie w tym lepsi zależy tylko od Was”. Czas pokaże jak mocno sztuka bibiułkarska zakorzeni się w naszej gminie.

Warsztaty były jednym z projektów, które zrealizowało działające od roku Czechowickie Stowarzyszenie Kultura. Swój udział w organizacji miała również Miejska Biblioteka, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej „Art.” Finansowego wsparcia udzielił czechowicki Urząd Miasta.

MBP Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.