Reklama

Wiadomości

  • 15 września 2022
  • wyświetleń: 7182

Jest nowy dziekan dekanatu czechowickiego. Zastąpi ks. Raszkę

Proboszcz parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach ks. Jerzy Ryłko został nowym dziekanem dekanatu czechowickiego. Zastąpił tym samym księdza Andrzeja Raszkę, który przeszedł na emeryturę.

Jest nowy dziekan dekanatu czechowickiego. Zastąpi ks. Raszkę
Jest nowy dziekan dekanatu czechowickiego. Zastąpi ks. Raszkę · fot. www.diecezja.bielsko.pl


Nominację ksiądz Jerzy Ryłko odebrał 14 września w diecezjalnej kurii z rąk biskupa Romana Pindla. 55-letni duchowny przyznaje, że jest zaskoczony tym wyróżnieniem, ale jednocześnie świadomy odpowiedzialności i obowiązków, jakie się wiążą z podejmowaną funkcją. - Biskupowi się nie odmawia. Mam nadzieję, że podołam z pomocą Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Zamierzam też skorzystać z rady starszych kolegów. Wiem, że zadanie jest trudne - zaznaczył kapłan.

Jest nowy dziekan dekanatu czechowickiego. Zastąpi ks. Raszkę
Jest nowy dziekan dekanatu czechowickiego. Zastąpi ks. Raszkę · fot. www.diecezja.bielsko.pl


Nowy dziekan dekanatu czechowickiego urodził się w 1967 r. w Rajczy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1992 r. Jego pierwszym wyzwaniem duszpasterskim była praca w parafii pw. śś. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach. Jako wikariusz pracował także w parafiach: św. Barbary w Czechowicach -Dziedzicach i Najdroższej Krwi Pana Jezusa w Kętach Podlesiu, gdzie od 2008 r. był proboszczem. W 2016 r. został proboszczem w czechowickiej parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych.

Dekanat czechowicki obejmuje 12 parafii. Pracuje w nich ponad 20 księży.

Kim jest dziekan i jakie ma obowiązki? Mówi o tym Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonach od 553 do 555. Mianuje go biskup diecezjalny, po "wysłuchaniu zgodnie ze swoim roztropnym osądem zdania kapłanów pełniących posługę w danym dekanacie". Ponadto jest on powoływany "na pewien czas".

- Dziekan ma obowiązek i prawo popierać i koordynować w ramach dekanatu wspólną działalność pasterską; czuwać nad tym, by duchowni jego okręgu prowadzili życie odpowiadające ich stanowi i troskliwie wypełniali swoje obowiązki; czuwać nad tym, by święte czynności były sprawowane zgodnie z przepisami liturgicznymi, by czystość i piękno kościoła i sprzętu liturgicznego, zwłaszcza w sprawowaniu i przechowywaniu Najświętszego Sakramentu były starannie utrzymywane; żeby księgi parafialne były właściwie spisywane i należycie przechowywane, dobra kościelne prawidłowo administrowane, a budynek parafialny otoczony właściwą troską - czytamy w kanonie nr 555.

Ponadto dziekan w powierzonym sobie dekanacie zabiega o to, "ażeby duchowni zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, uczestniczyli w określonym czasie w prelekcjach, spotkaniach teologicznych lub konferencjach, według postanowienia kan. 279, § 2; troszczy się o dostarczenie pomocy duchowych prezbiterom swego okręgu; najbardziej zaś troszczy się o tych kapłanów, którzy znajdują się w trudniejszych okolicznościach lub przeżywają jakieś problemy".

- Dowiedziawszy się o poważnej chorobie proboszcza w swoim rejonie, dziekan winien zatroszczyć się o to, ażeby nie był on pozbawiony pomocy duchowej i materialnej, a w przypadku śmierci odprawiony był godny pogrzeb. Ma zatroszczyć się również o to, aby podczas choroby czy śmierci nie zostały zabrane lub nie zaginęły księgi, dokumenty, sprzęt liturgiczny oraz inne przedmioty należące do kościoła - możemy przeczytać w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Dziekan ma obowiązek wizytować parafie swojego rejonu w sposób określony przez biskupa diecezjalnego.

mp / czecho.pl

źródło: www.diecezja.bielsko.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kościół NMP" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kościół NMP

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kościół NMP" podaj