Wiadomości
- 15 września 2022
- wyświetleń: 8165
Jest nowy dziekan dekanatu czechowickiego. Zastąpi ks. Raszkę
Proboszcz parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach ks. Jerzy Ryłko został nowym dziekanem dekanatu czechowickiego. Zastąpił tym samym księdza Andrzeja Raszkę, który przeszedł na emeryturę.
Nominację ksiądz Jerzy Ryłko odebrał 14 września w diecezjalnej kurii z rąk biskupa Romana Pindla. 55-letni duchowny przyznaje, że jest zaskoczony tym wyróżnieniem, ale jednocześnie świadomy odpowiedzialności i obowiązków, jakie się wiążą z podejmowaną funkcją. - Biskupowi się nie odmawia. Mam nadzieję, że podołam z pomocą Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Zamierzam też skorzystać z rady starszych kolegów. Wiem, że zadanie jest trudne - zaznaczył kapłan.
Nowy dziekan dekanatu czechowickiego urodził się w 1967 r. w Rajczy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1992 r. Jego pierwszym wyzwaniem duszpasterskim była praca w parafii pw. śś. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach. Jako wikariusz pracował także w parafiach: św. Barbary w Czechowicach -Dziedzicach i Najdroższej Krwi Pana Jezusa w Kętach Podlesiu, gdzie od 2008 r. był proboszczem. W 2016 r. został proboszczem w czechowickiej parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych.
Dekanat czechowicki obejmuje 12 parafii. Pracuje w nich ponad 20 księży.
Kim jest dziekan i jakie ma obowiązki? Mówi o tym Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonach od 553 do 555. Mianuje go biskup diecezjalny, po "wysłuchaniu zgodnie ze swoim roztropnym osądem zdania kapłanów pełniących posługę w danym dekanacie". Ponadto jest on powoływany "na pewien czas".
- Dziekan ma obowiązek i prawo popierać i koordynować w ramach dekanatu wspólną działalność pasterską; czuwać nad tym, by duchowni jego okręgu prowadzili życie odpowiadające ich stanowi i troskliwie wypełniali swoje obowiązki; czuwać nad tym, by święte czynności były sprawowane zgodnie z przepisami liturgicznymi, by czystość i piękno kościoła i sprzętu liturgicznego, zwłaszcza w sprawowaniu i przechowywaniu Najświętszego Sakramentu były starannie utrzymywane; żeby księgi parafialne były właściwie spisywane i należycie przechowywane, dobra kościelne prawidłowo administrowane, a budynek parafialny otoczony właściwą troską - czytamy w kanonie nr 555.
Ponadto dziekan w powierzonym sobie dekanacie zabiega o to, "ażeby duchowni zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, uczestniczyli w określonym czasie w prelekcjach, spotkaniach teologicznych lub konferencjach, według postanowienia kan. 279, § 2; troszczy się o dostarczenie pomocy duchowych prezbiterom swego okręgu; najbardziej zaś troszczy się o tych kapłanów, którzy znajdują się w trudniejszych okolicznościach lub przeżywają jakieś problemy".
- Dowiedziawszy się o poważnej chorobie proboszcza w swoim rejonie, dziekan winien zatroszczyć się o to, ażeby nie był on pozbawiony pomocy duchowej i materialnej, a w przypadku śmierci odprawiony był godny pogrzeb. Ma zatroszczyć się również o to, aby podczas choroby czy śmierci nie zostały zabrane lub nie zaginęły księgi, dokumenty, sprzęt liturgiczny oraz inne przedmioty należące do kościoła - możemy przeczytać w Kodeksie Prawa Kanonicznego.
Dziekan ma obowiązek wizytować parafie swojego rejonu w sposób określony przez biskupa diecezjalnego.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Kościół NMP
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kościół NMP" podaj