czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 27 listopada 2007
  • wyświetleń: 1716

Manipulował kursem na giełdzie

Przed Sądem Grodzkim w Pszczynie stanął czechowiczanin Zygmunt S. oskarżony o manipulacje kursem giełdowym małej, internetowej spółki Hoga.pl. To bardzo ciekawy proces pokazujący, jak przejrzystym mechanizmem jest giełda - trudno na niej cokolwiek ukryć.

Reklama

Zygmunt S. w okresie od 17 czerwca do 26 sierpnia 2004 podczas jedenastu sesji giełdowych swoimi zleceniami kupna podniósł wartość akcji spółki Hoga.pl o... 1,33 zł. Nie zarobił na tym, ale sporo stracił - w sumie 760 zł. - Podejrzenie wzbudziło właśnie to, że transakcje nie miały ekonomicznego sensu - powiedział w czasie rozprawy Marcin Teodorczyk, ekspert od papierów wartościowych, a jednocześnie członek Komisji Nadzoru Finansowego, która badała sprawę i przekazała ją prokuraturze. - Jest to nieopłacalne ze względu na wysokość prowizji.

Uwagę maklerów wzbudziło też dokonywanie zleceń kupna tuż przed zamknięciem sesji - ustalał się tym samym kurs zamknięcia, który ma wpływ na kurs otwarcia w dniu następnym.

Oskarżony bronił się co prawda, że tylko trzy zlecenia zostały złożone tuż przed zamknięciem. Jednak okazało się, że jako zlecenie złożone przed zamknięciem sesji traktowane jest ostatnie zlecenie dnia, niezależnie od godziny jego złożenia.

Opinia biegłego była jednoznaczna: Zygmunt S. dopuścił się manipulacji. Wprawdzie jego działania wielkiej szkody nie przyniosły, ale mogły wprowadzić w błąd aktywnych inwestorów, którzy bacznie obserwują wszelkie drgnienia na giełdzie. I tak też się działo - co biegli starali się w sądzie udowodnić. - Wbrew temu, co sądzi oskarżony, zlecenie kupna nawet jednej akcji może wpłynąć na kurs - powiedział biegły Krzysztof Grabowski.

Podał też kilka przykładów na poparcie swych argumentów. Podczas jednej z sesji oskarżony podniósł cenę akcji z 3,60 zł na 3,69 zł. Ten dzień na giełdzie skończył się dla spółki Hoga. pl. jeszcze wyższym kursem - 3,80 zł, ale oskarżony w tym już bezpośredniego udziału nie miał. Podczas rozprawy Zygmunt S. próbował wykorzystać ten fakt na swoją obronę, ale biegły Krzysztof Grabowski oświadczył, że to właśnie efekt jego wcześniejszych zleceń. Ktoś po prostu poczuł, że warto zainwestować w te akcje i kurs skoczył do 3,80 zł.

Biegli przytoczyli na poparcie swych opinii jeszcze jeden przykład. W pierwszym tygodniu aktywności giełdowej Zygmunta S. jego zlecenia - jak wyliczyli eksperci - podniosły kurs akcji o 7,73 proc. Oskarżony broniąc się odjął sesje, w których nie brał udziału i wyszło mu, że spowodował wzrost notowań Hoga.pl tylko o 2,34 proc. Biegły utrzymywał jednak w trakcie rozprawy, że reszta była właśnie konsekwencją jego zleceń.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.