Wiadomości

  • 20 września 2022
  • 21 września 2022
  • wyświetleń: 6074

Szlifują szyny w ramach przebudowy węzła. Będzie ciszej na torach

W rejonie czechowickiego węzła kolejowego pociągi pojadą ciszej - zapowiada PKP PLK. Stanie się tak dzięki specjalnej maszynie, która już szlifuje szyny na odcinku Goczałkowice-Zdrój - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg.

Szlifują szyny w ramach przebudowy węzła. Będzie ciszej na torach
Szlifują szyny w ramach przebudowy węzła. Będzie ciszej na torach · fot. PKP PLK


- Specjalny pociąg szlifuje szyny od Goczałkowic-Zdroju przez Czechowice-Dziedzice po Zabrzeg. To działanie, które odpowiednio przygotowuje tor i powierzchnię szyn. Efektem prac - korzyścią dla mieszkańców i środowiska - będzie ograniczenie hałasu powodowanego przejazdem składów. Podróżni będą mieli bardziej komfortową podróż. Dla zarządcy sieci kolejowej, dobrze przygotowane tory, to lepsze warunki eksploatacji linii w przewozach pasażerskich oraz towarowych. Zapewnione będą sprawne przewozy na trasach krajowych i kierunkach międzynarodowych - w stronę Katowic, w Beskidy i do granicy z Czechami - mówi Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK.

- Szlifowanie szyn to działanie specjalnego pociągu. Maszyna bada ultradźwiękami powierzchnię szyn, a następnie szlifuje specjalnymi tarczami. Praca odbywa się z dokładnością do dziesiętnych części milimetra. W zależności od potrzeb, pojazd nawet kilkukrotnie wykonuje przejazd z prędkością do 20 km/h. W nocy, podczas prac widać poświatę przy torach objętych pracami. Ekipa prowadząca roboty non stop czuwa nad bezpieczeństwem i jakością prac - tłumaczy przedstawicielka PKP PLK.

Prace maszyny przewidziano od 19 września do 4 października w nocy w godzinach od 20.30 do 8.30, aby maksymalnie ograniczyć wpływ na rozkład jazdy. W tym czasie prowadzone będą także prace sieciowe w stacji Czechowice-Dziedzice. Na odcinku Pszczyna - Skoczów za wybrane pociągi jest zastępcza komunikacja autobusowa. Informacje o przejazdach z wyprzedzeniem zostały ujęte w rozkładzie jazdy.

Szlifowanie szyn to zakres inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., która poprawi przepustowość kolejowych szlaków oraz zwiększy efektywność wykorzystania węzła w Czechowicach-Dziedzicach. Projekt "Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E65 na odc. Będzin - Katowice - Tychy - Czechowice-Dziedzice - Zebrzydowice: LOT C na odcinku podg. Most Wisła - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg" zapewni wzrost konkurencyjności kolei względem innych środków transportu. Wartość przedsięwzięcia to 1,4 mld zł z dofinansowaniem z UE z instrumentu CEF "Łącząc Europę". Roboty planowane są do października 2023 roku.

mp / czecho.pl

źródło: PKP PLK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego

Od 2019 roku trwa przebudowa czechowickiego węzła kolejowego. Dzięki niej przebudowano stacje Czechowice-Dziedzice, Zabrzeg oraz Goczałkowice-Zdrój. Wymieniono także między innymi tory oraz elementy sieci trakcyjnej. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego" podaj