Wiadomości

  • 27 września 2022
  • wyświetleń: 7751

Czechowiccy harcerze ZHR wśród najlepszych w Polsce!

W czwartym roku funkcjonowania Drużyna Harcerzy ZHR z Czechowic-Dziedzic znalazła się na 9. miejscu wśród najlepszych drużyn harcerzy w Polsce. Wyprzedzili w rankingu 257 innych drużyn harcerskich.

Drużyna Harcerzy ZHR z Czechowic-Dziedzic podczas zawodów w Szczecinie · fot. ZHR Czechowice-Dziedzice


Po całorocznej pracy i kategoryzacji, na której oceniano pracę w zastępach, poziom technik puszczańskich, zaangażowanie w wydarzenia zewnętrzne oraz pracę z kadrami, a także poziom zaprezentowany na obozie letnim druhowie otrzymali zaproszenie do Szczecina na Turniej Drużyn Puszczańskich, gdzie ostatecznie przyszło im się zmierzyć z 18 najlepszymi drużynami z całej Polski. 


Turniej rozpoczął się od gry logicznej na której musieli wykazać się umiejętnością myślenia, łączenia faktów oraz znajomością teorii: między innymi zadania dotyczyły zagadnień takich jak węzły, szyfry, wiedza historyczna, alfabet Brajla.

Po niej w sobotę odbyły się dwie kilkugodzinne gry sprawdzające umiejętności praktyczne. Pierwsza została rozegrana w mieście i była oparta o wydarzenia związane z Grudniem 1970 roku, a druga w lesie gdzie trzeba było wykazać się znajomością topografii, pierwszej pomocy, umiejętności związanymi ze sztuką przetrwania w trudnych warunkach. Oceniano także współpracę w drużynie, punktualność, musztrę oraz upartość przy realizacji trudnych zadań.

- Harcerze z Czechowic-Dziedzic wykazali się bardzo dobrym poziomem wypracowanym w ciągu roku. Ten wynik nie byłby możliwy do osiągnięcia bez współpracy i wielkiego zaufania ze strony rodziców oraz osób wspierających harcerską działalność - podkreśla ks. Phm. Marek Różycki, Komendant Związku Drużyn ZHR Czechowice-Dziedzice.

Wyjazd na Turniej Drużyn Puszczańskich został dofinansowany ze środków gminy Czechowice-Dziedzice. Dla Drużyny znalezienie się w pierwszej dziesiątce najlepszych jest wielką radością i motywacją do dalszej pracy. 

W związku z dużą liczbą harcerzy i zuchów, których dziś jest 88, w październiku zostaną powołane do istnienia dwie kolejne jednostki - II Czechowicka Gromada Zuchów oraz II Drużyna Harcerzy. Tym samym w piątym roku funkcjonowania zostanie powołany Hufiec Harcerzy ZHR w Czechowicach-Dziedzicach. Obchody zaplanowano na 16 października.

Przy Hufcu będzie działało również Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które będzie, jak dotychczas, kształciło w zakresie profesjonalnego udzielania pierwszej pomocy. Trzech harcerzy w minionym roku uzyskało dzięki organizowanym szkoleniom stopień Ratownika KPP, a kolejni szkolą się na sanitariuszy i ratowników włączając się w organizowanie pokazów i szkoleń w szkołach lub na wydarzeniach miejskich.

W ubiegłym roku harcerze zdobyli 2. miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Pierwszej Pomocy. Dzięki realizowanym projektom chętni harcerze wezmą udział również m. in. w profesjonalnych kursach wspinaczki skałkowej. Do zuchów i harcerzy stale można dołączyć. Zgodnie z metodą wychowawczą ZHR w szeregi harcerzy przyjmowani są wyłącznie chłopcy, ale na terenie Czechowic-Dziedzic będzie od tego roku działał również zastęp harcerek. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 
- zuchy (od 6. do 11. roku życia) - tel. 508270350
; harcerze (od 11. do 15. roku życia) i wędrownicy (od 15. roku życia) - tel. 516369905
 - harcerki 694176607

W najbliższą sobotę i niedzielę (1 i 2 października) organizowany jest Rajd Bartka, gdzie zainteresowani będą mogli osobiście przekonać się jak wyglada harcerskie życie, do czego drużyna serdecznie zaprasza. Więcej informacji na plakacie oraz u Komendanta Związku Drużyn ks. Marka Różyckiego pod numerem telefonu 516369905.

Harcerze ZHR zapraszają na Rajd Bartka
Harcerze ZHR zapraszają na Rajd Bartka · fot. ZHR Czechowice-Dziedzice

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.