Wiadomości

  • 5 października 2022
  • 9 października 2022
  • wyświetleń: 10661

Spółka LOTOS Biopaliwa ma nowego właściciela. Sfinalizowano transakcję

LOTOS Biopaliwa to już Envien Biopaliwa Polska. Po trwającym blisko dwa lata procesie, czechowicka spółka zyskała nowego właściciela.

Lotos Biopaliwa ma nowego właściciela. Sfinalizowano transakcję - zdj. ilustracyjne
Lotos Biopaliwa ma nowego właściciela. Sfinalizowano transakcję - zdj. ilustracyjne · fot. Materiały prasowe


LOTOS Biopaliwa od kilkunastu lat prowadzi na terenie dawnej Rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach produkcję estrów wyższych kwasów tłuszczowych (FAME), produkując rocznie ponad 100 tysięcy ton biokomponentu, wykorzystywanego przy produkcji paliw.

Przypomnijmy, Komisja Europejska wydając w roku 2020 zgodę na połączenie PKN Orlen S.A. i Grupy LOTOS S.A., w celu ochrony konkurencyjności, ustanowiła środki zaradcze, w wykonaniu, których czechowicka LOTOS Biopaliwa Sp. z o.o. miała zostać wyłączona ze struktur Grupy LOTOS S.A. 
i sprzedana podmiotowi zewnętrznemu.

Po dwóch latach wyłoniono dla LOTOS Biopaliwa inwestora branżowego, który objął 100% udziałów w spółce. Inwestorem jest Rossi Biofuel Zrt. z siedzibą na Węgrzech, wchodzący w składu Envien Group, który został zaakceptowany przez Komisję Europejską. Od chwili przejęcia firma będzie działać pod marką Envien Biopaliwa Polska Sp. z o.o.

Envien Group to jedna z największych grup w Europie Środkowej zajmująca się produkcją biopaliw. Grupa składa się z dziesięciu firm członkowskich w pięciu krajach - Słowacji, Czechach, Węgrzech, Szwajcarii i Chorwacji.

- Pozyskanie inwestora branżowego ma zagwarantować nie tylko utrzymanie dotychczasowej produkcji ale i rozwój firmy. Przedstawiciele Envien Group zapewniają, że utrzymają dotychczasowe miejsca pracy oraz gwarancje pracownicze wynikające z Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Dotychczasowa działalność będzie kontynuowana z poszanowaniem odpowiedzialności społecznej 
i dbaniem o środowisko - czytamy w komunikacie prasowym spółki.

Jak poinformował PKN Orlen, umowie zbycia 100 procent udziałów w spółce LOTOS Biopaliwa towarzyszy 4-letni kontrakt, który PKN ORLEN zawarł na zakup biokomponentów wytwarzanych w Czechowicach-Dziedzicach.

mp / czecho.pl

źródło: materiały prasowe

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.