Wiadomości

  • 5 października 2022
  • 9 października 2022
  • wyświetleń: 5152

Tauron rozpoczyna sezon grzewczy. "Węgla nie zabraknie"

TAURON zakontraktował węgiel w ilości zapewniającej dostawy ciepła na najbliższy sezon grzewczy - możemy przeczytać w komunikacie spółki. Na wniosek wspólnot, spółdzielni i zarządców budynków firma uruchomiła dostawy ciepła do kolejnych budynków w miastach aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.

Elektrociepłownia Czechowice, komin
Elektrociepłownia w Czechowicach-Dziedzicach · fot. www.naddachami.pl


- Przygotowania do sezonu grzewczego, we wszystkich naszych jednostkach, rozpoczynają się z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby w pełni zabezpieczyć dostawy ciepła w sezonie grzewczym. Nasi klienci nie muszą obawiać, aktualny stan zapasów węgla dla naszych elektrociepłowni i ciepłowni oraz zawarte kontrakty, pozwolą na utrzymanie ciągłości dostaw ciepła przez cały sezon grzewczy 2022/2023 - mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

Z ciepła sieciowego dostarczanego przez firmę korzysta ponad 800 tysięcy mieszkańców, przede wszystkim metropolii śląsko-dąbrowskiej. Podstawowe jednostki wytwórcze to elektrociepłownie w Katowicach, Tychach, Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach oraz ciepłownie w Olkuszu, Zawierciu i w Kamiennej Górze opierają się na produkcji ciepła z węgla. W tym roku w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej TAURON Ciepło przyłączy do sieci ciepłowniczej kolejne budynki na łączną moc cieplną ponad 40 MWt..

- Sezon grzewczy jest pojęciem umownym. Nasi klienci sami decydują, kiedy ogrzewanie zostanie włączone, składając indywidualnie wnioski. W okresie przejściowym, na początku jesieni, kiedy temperatury zewnętrzne są jeszcze zmienne, dostawy ciepła do mieszkań reguluje automatyka pogodowa, która umożliwia włączenie i wyłączenie dostaw do budynku w zależności od temperatury zewnętrznej - Marcin Staniszewski, prezes zarządu TAURON Ciepło.

W TAURONIE zgłoszenie rozpoczęcia sezonu grzewczego możliwe jest on-line, za pośrednictwem elektronicznego Biura Obsługi klienta (e-BOK Ciepło) lub poprzez wysłanie wniosku drogą mailową. Dostawy są uruchamiane i wstrzymywane w dowolnym terminie, na wniosek wspólnoty, spółdzielni lub zarządcy obiektu.

Ciepłownictwo jest branżą całkowicie regulowaną, wysokość opłat za ciepło sieciowe jest uzależniona od decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Ostateczna decyzja dotycząca zmiany cen w taryfie dla ciepła należy do URE.

- Dzięki działaniom osłonowym podjętym przez rząd wynikającym z "Ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw" klienci TAURON Ciepło otrzymają dostawy ciepła sieciowego w akceptowalnej społecznie cenie. Ewentualne wzrosty cen dla gospodarstw domowych na pewno nie będą wyższe niż te wynikające z Ustawy - wyjaśnia prezes Szczeszek.

W ubiegłym sezonie grzewczym TAURON wyprodukował około 9,5 milionów GJ (gigadżuli) ciepła.

mp / czecho.pl

źródło: materiały prasowe

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.