Wiadomości

  • 5 października 2022
  • wyświetleń: 502

Kredyt gotówkowy - jak mądrze wybrać?

Materiał partnera:

Obecnie na rynku można znaleźć wiele interesujących produktów bankowych. Kredyt gotówkowy jest niewątpliwie jednym z popularniejszych sposobów finansowania. Jak jednak wybrać mądrze spośród dostępnych ofert? Wybór najlepszego kredytu nie jest prostym zadaniem i zależy przede wszystkim od potrzeb klienta. Spróbujemy zatem podpowiedzieć, na co szczególnie zwrócić uwagę.

kredyt,oszczędności,skarbonka


Czym jest kredyt gotówkowy?Kredyt gotówkowy jest zobowiązaniem finansowym, które możemy przeznaczyć na dowolny cel. Nie ma więc obowiązku podawania konkretnego celu kredytowania. Co więcej, ten rodzaj kredytu charakteryzuje się naprawdę dużą dostępnością. Dlatego jedną z jego większych zalet jest właśnie elastyczność. Wniosek o kredyt gotówkowy można natomiast składać nie tylko stacjonarnie w oddziałach banku, ale również przez Internet. Dzięki temu wszelkie formalności można załatwić online, co zdecydowanie przyspieszy wydanie decyzji kredytowej. Dodajmy jeszcze, że w przypadku kredytu gotówkowego banki nie wymagają od klienta zbyt wielu dokumentów. Najczęściej wymagane są zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach.

Jak złożyć wniosek o kredyt gotówkowy?Złożenie wniosku o kredyt gotówkowy to zwykle bardzo prosta procedura. Wystarczy wypełnić formularz online na stronie wybranego banku. Jeśli jesteśmy już klientem danego banku, wniosek możemy złożyć bezpośrednio w bankowości internetowej. Najważniejsze, żeby wcześniej przygotować swój dowód osobisty oraz inne potrzebne dokumenty. Wykaz wymaganych dokumentów znajdziemy na stronie internetowej kredytodawcy. Zanim jednak przystąpimy do wypełniania formularza, należy przed tym wybrać kwotę i liczbę rat. Choć może wydawać się to skomplikowane, w rzeczywistości wcale takie nie jest. Zawsze możemy również liczyć na pomoc pracownika banku.

W którym banku wziąć kredyt gotówkowy?Wspominaliśmy już o tym, że kredyt gotówkowy cechują się dużą dostępnością na rynku finansowym. Wybór najlepszej oferty banku nie będzie więc prostym zadaniem. Można zauważyć pewną tendencję, polegającą na tym, że klient często zaczyna poszukiwanie oferty od banku, w którym posiada konto. Składanie wniosku o kredyt w swoim banku jest zapewne prostsze. Wynika to z tego, że instytucja ma pełen dostęp do wyciągu z konta bankowego. Warto mimo wszystko sprawdzić inne oferty, a następnie porównać je między sobą. Może bowiem się okazać, że jakaś instytucja oferuje bardziej atrakcyjne warunki. Wiele zależy od potrzeb klienta i oczywiście od jego zdolności kredytowej. Banki bardzo indywidualnie podchodzą do każdego wnioskodawcy. Nie da się ukryć, że samodzielne szukanie oferty kredytu może być jednak meczące. Dlatego jedną z opcji jest skorzystanie z internetowego rankingu kredytów gotówkowych, który pozwoli na szybkie porównanie ofert. Przykładowe zestawienia można znaleźć na stronie porownywarkabankow.pl.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?Każdy, kto zamierza starać się o kredyt gotówkowy, musi wiedzieć, że najważniejsza jest zdolność kredytowa. To właśnie od niej zależy, czy mamy jakiekolwiek szanse na otrzymanie wsparcia finansowego. Dlatego, jeśli mamy w planach w niedalekim czasie wziąć kredyt, powinniśmy sprawdzić, jak można zwiększyć swoją zdolność kredytową. Oto kilka przydatnych zasad:

1. Zwiększ swoje dochody
Pewnie brzmi to banalnie, ale jest oczywiście bardzo ważne. Wysokość naszych dochodów ma naprawdę duży wpływ na zdolność kredytową. Zawsze możemy porozmawiać z szefem i poprosić o podwyżkę. Kolejna kwestia to rodzaj umowy. Dla banków najbardziej wiarygodna jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Warto więc porozmawiać z przełożonym, przestawić swoją aktualną sytuacją, a następnie negocjować lepsze warunki zatrudnienia. Innym, choć niekoniecznie łatwym rozwiązaniem, może być zmiana pracy na lepiej płatną.

2. Ureguluj zaległe zobowiązania
Jeśli posiadamy zaległe zobowiązania finansowe, warto je wcześniej jak najszybciej uregulować. Wiadomo, że nie jest to taka prosta sprawa, ale w miarę możliwości powinniśmy spłacić dotychczasowe zobowiązania. Wszelkie zaległości finansowe w BIK nie są zbyt dobrze widziane.

3. Wspólny kredyt
Można rozważyć zaciągnięcie kredytu gotówkowego z kimś, na przykład z partnerem. Wspólne wzięcie kredytu jest większym zabezpieczeniem dla banku w razie niewypłacalności. Warunek jest jednak oczywisty - potencjalny kredytobiorca powinien być w dobrej sytuacji finansowej. W innym wypadku prawdopodobnie taka osoba może jedynie zaniżyć nasze szanse na otrzymanie kredytu.

4. Wybierz mniejszy kredyt
W przypadku, gdy nasza zdolność kredytowa nie jest aż tak zadawalająca, warto wnioskować o mniejszy kredyt gotówkowy. Inną opcją jest również wydłużenie okresu spłaty zobowiązania.

5. Skorzystaj z pomocy doradcy kredytowego
Czasami lepiej jest skorzystać z pomocy osoby posiadającej wiedzę na konkretny temat. Wsparcie doradcy kredytowego może być niezastąpione. Kredytobiorca dostanie kilka przydatnych wskazówek, które pomogą mu w staraniu się o kredyt gotówkowy.