czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 6 października 2022
  • wyświetleń: 1064

Jakość powietrza na terenie gminy sprawdzisz na budynku SM

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj

Na ścianie budynku siedziby czechowickiej straży miejskiej został zamontowany ekran z informacjami o jakości powietrza na terenie gminy Czechowice-Dziedzice. Wcześniej tablica była zamontowana na budynku Urzędu Miejskiego.

Reklama

Ekran monitorujący jakość powietrza na budynku straży miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach
Ekran monitorujący jakość powietrza na budynku straży miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach


- Na terenie gminy Czechowice-Dziedzice uruchomione zostały czujniki do pomiaru jakości powietrza Syngeos. Obecnie pomiarów dokonuje łącznie osiem takich urządzeń, co w znacznym stopniu zwiększa pokrycie systemem pomiarowym obszaru gminy. Niezależnie od rozbudowy własnego systemu monitorowania jakości powietrza w oparciu o czujniki Syngeos, gmina Czechowice-Dziedzice nadal podejmuje starania o lokalizację na swoim terenie profesjonalnej, automatycznej stacji pomiarowej, działającej w ramach systemu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformowała czechowicka straż miejska.

Pierwsze dwa czujniki systemu Syngeos zostały zainstalowane na terenie gminy Czechowice-Dziedzice jesienią 2018 roku. Następnie, w listopadzie 2019 roku, dołączyły kolejne dwa. Gminny system składał się zatem dotychczas z czterech urządzeń zlokalizowanych w Czechowicach-Dziedzicach, na budynkach Szkoły Podstawowej nr 5 i Szkoły Podstawowej nr 6 oraz na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Ligocie i na terenie Szkoły Podstawowej w Zabrzegu. Aby monitoring jakości powietrza na terenie gminy był pełniejszy, a przez to wyniki dla całego obszaru bardziej miarodajne, system został pod koniec 2021 roku rozbudowany o kolejne cztery urządzenia.

Wyniki pomiarów z 8 czujników stale prezentowane są na stronie internetowej Urzędu Miejskiego, w specjalnej zakładce "Jakość powietrza w Czechowicach-Dziedzicach", w sekcji "Komunikaty". Odczyty można również obserwować na stronie www.panel.syngeos.pl., w aplikacji Syngeos oraz w aplikacji EkoSłupek, obok wyników z czterech urządzeń tego systemu, który również monitoruje stan jakości powietrza na terenie naszej gminy. Obie aplikacje - Syngeos i EkoSłupek, dostępne są bezpłatnie na urządzenia mobilne z systemami IOS oraz Android.

- Czujniki, oprócz stężenia PM 10 i PM 2,5, mierzą również temperaturę, wilgotność i ciśnienie. Odczyty tych parametrów prowadzone są co godzinę, w odniesieniu do normy średniodobowej. Przypominamy, że czujniki mają charakter poglądowy i edukacyjny. Jedyną instytucją upoważnioną do prowadzenia profesjonalnego monitoringu powietrza jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Na podstawie pomiarów z automatycznych stacji inspektoratu ogłaszane są alarmy smogowe i powiadomienia o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego. Najbliższe stacje pomiarowe WIOŚ znajdują się w Bielsku-Białej i w Goczałkowicach - podsumowuje straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach.

mp / czecho.pl

źródło: Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj