Wiadomości

  • 6 października 2022
  • wyświetleń: 564

W świecie japońskich mitów - Japonia w odbiciu miejskich legend

Materiał partnera:

Japonia uznawana jest za kraj złożony z kontrastów kulturowych. Mimo wszechobecnego spokoju i kolorowych ozdób oraz tradycji opartej na łagodności uduchowionych mistrzów zen, w kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni istnieje swoisty drugi świat - stworzony z miejskich legend, nierzadko okraszony dozą strachu i mroku. Każdy kraj ma swoją drugą stronę... mroczniejsza strona Japonii jest jedną z najbardziej fascynujących i warto ją znać - bowiem wtedy otrzyma się szerszy obraz na niezwykły świat japońskich mitów i legend.

W świecie japońskich mitów - Japonia w odbiciu miejskich legend


Procesje youkai oraz lisy o wielu ogonach - zaskakujące stworzenia Japonii



Źródłem miejskich legend są pierwsze wzmianki o youkai - demonach związanych ściśle z tradycją religii shinto. Zamieszkiwały one dzikie tereny górskie, japońskie szlaki, doliny i rzeki. Czasem przechadzały się ulicami miasta w korowodzie hayakkiyagyou emaki - procesji stu demonów, które ściągały klątwę na wszystkich tych, co je ujrzeli. Youkai przybierały naprawdę różne formy, począwszy od żabiej, przez zwierzęta drapieżne, a także te przypominające ludzkie istoty. Prowadziły one hulaszczy tryb życia, uprzykrzając mieszkańcom funkcjonowanie - niczym chochliki psociły i niszczyły wiele domostw, powodując kłótnie i zsyłając na ludzi klęski osobiste. Podobnie funkcjonowały Kaidany - wywodzące się z opowieści o duchach i stworzeniach nadprzyrodzonych. Nie były one tak żądne atencji i strachu jak youkai - wywodziły się z buddyjskich opowieści dydaktycznych, często niosąc wraz ze sobą przestrogę dla żywych. Mściły się za wyrządzone im krzywdy, jednak nigdy nie robiły krzywdy tym, którzy szanowali je za życia. Postacie te uczą Japończyków, że każdy demon ma określoną rolę - często ma być ona przestrogą dla nieprzestrzegających zasad.

Kolejnymi stworzeniami, tym razem bardzo przyjaznymi dla ludzi są lisy z dziewięcioma ogonami - kitsune. Wyglądem przypominają prawdziwe lisy, jednak kolor ich sierści często odbiega od naturalnego, lisiego ubarwienia. Ich liczba ogonów waha się pomiędzy 1 a 9 - zależy to od mocy danego stworzenia, jego wieku i doświadczenia. Stworzenia te dzielą się na dobre i złe - Zenko wykonują wolę bóstw i opiekują się ludźmi, a także są kochankami czy żonami; przynoszą szczęście i dobrobyt. Zdarzały się opętania przez lisy Zenko - jednak te robiły to tylko i wyłącznie po to, by rozwinąć w człowieku umiejętności lub uzdrowić jego duszę i ciało. Z kolei Yako były tymi złymi stworzeniami. Bezczelne list sprowadzające choroby, potrafiły przybrać ludzką postać tylko po to, aby zawładnąć człowiekiem i pozbawić go sił witalnych. Co ciekawe, miały słabość do...świeczek, które wykradały z domów przestraszonych ludzi.

Śladami japońskich mitów. Czyli gdzie legenda przecina się z rzeczywistością



Japońska kultura stale zaskakuje i zyskuje coraz większą rzeszę fanów. Nic dziwnego - jest bowiem pełna fantastycznych legend i ciekawych stworzeń, które do dziś wykorzystywane są w grach, serialach czy widnieją na ubraniach. Ich dzika natura przyciąga oraz zachęca do zapoznania się z miejskimi legendami. Japonię można poznawać podczas spaceru po ogrodzie Siruwia, mieszczącym się w karkonoskich górach. Z miłości do Kraju Kwitnącej Wiśni, organizowane tam wydarzenia mają charakter rozrywkowo-edukacyjny. W dodatku nic nie relaksuje tak mocno, jak japońska zielona herbata. Więcej informacji o Małej Japonii znajduje się na stronie malajaponia.pl. Zanurz się w świat legend i zasięgnij inspiracji z samego źródła spokojnie płynącego potoku.