czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 6 października 2022
  • wyświetleń: 1353

14 emerytura - ZUS wysyła listy do emerytów i rencistów

Każdy, komu wypłacono "czternastą emeryturę" otrzyma pisemną decyzję o przyznaniu świadczenia. ZUS wysyła listy do emerytów i rencistów z taką informacją. W województwie śląskim trafi on do blisko 900 tys. osób. W sumie w całym kraju ZUS wyśle ponad 7 mln decyzji.

Reklama

legitymacja emeryt zus ,emerytura
Legitymacja emeryta · fot. ZUS


- Każdy uprawniony emeryt i rencista otrzymał już czternastą emeryturę. Świadczenie było przyznawane "z urzędu", bez konieczności składania wniosku. ZUS wypłacał "14-tki" od 25 sierpnia do 20 września br. Pieniądze były wypłacane wraz z bieżącą emeryturą, rentą lub innym świadczeniem długoterminowym - informuje Beata Kopczyńska.

W całym kraju list z decyzją trafi do blisko 7 mln osób, a w województwie śląskim do prawie 900 tys. mieszkańców. "Czternastka", zgodnie z przepisami, nie otrzymały osoby, których kwota przyznawanego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wyniosłaby mniej niż 50 zł. Oznacza to, że "14-tki" nie otrzymały osoby, których emerytura czy renta jest wyższa od 4188,44 zł brutto. Czternastka nie przysługiwała również tym, których główne świadczenie było zawieszone na dzień 24 sierpnia (np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania).

Kto miał prawo do świadczeniaPrawo do "14-tki" mają osoby, które na 24 sierpnia 2022 roku pobierały jedno z długoterminowych świadczeń, np. emeryturę, rentę albo świadczenie przedemerytalne. Pełną kwotę (1338,44 zł brutto) otrzymali emeryci i renciści, których świadczenie główne nie przekraczało 2900 zł brutto. Pozostali otrzymali dodatkowe świadczenie pomniejszone zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Jaka jest wysokość czternastki?Pełna wysokość czternastki wynosi 1217,98 zł na rękę. Od tego świadczenia nie jest odprowadzany podatek, a jedynie składka na ubezpieczenie zdrowotne.

ar / czecho.pl

źródło: ZUS

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.