Wiadomości

  • 7 października 2022
  • wyświetleń: 1496

Już niebawem w Miejskim Domu Kultury spektakl "108 kostek cukru"

Artykuł sponsorowany:

Już 11 października w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach o godzinie 19:00 monodram 108 KOSTEK CUKRU w ramach programu TEATR POLSKA!

Teatr


Spektakl w reżyserii Agaty Puszcz powstał na kanwie pamiętnika należącego do młodej dziewczyny, odnalezionego w gruzach Warszawy tuż po Powstaniu. Irena Sierakowska zginęła w Powstaniu Warszawskim. Wiele lat później w rodzinie Sierakowskich urodziła się kolejna Irena, która została aktorką Teatru Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Są miejsca na mapie Warszawy, do których współczesna Irena boi się chodzić, bo wpada tam w stany paniki. Są też czasami miejsca na jej ciele - dziwne wysypki i plamy, które uaktywniają się nagle, a po kilku godzinach znikają. Irena-aktorka szuka przyczyny tych zdarzeń, aż wpada na trop - małe pudełko z pamiątkami, pudełko pamięci. W tym pudełku znajduje się częściowo zwęglony pamiętnik pisany przez Irenę Sierakowską w sierpniu 1944 roku, którego fragmenty nadal jeszcze można odczytać.

Kameralne przedstawienie w adaptacji Zuzanny Bojdy opowiada o prawdziwej historii jednostki uwikłanej w wielkie wydarzenia oraz o prawdziwych emocjach towarzyszących odkrywaniu rodzinnej tajemnicy. Temat Powstania pozostaje żywy i wciąż działa silnie w różnych częściach Polski. To opowieść o wojnie z perspektywy kobiety i cywilki, ale także z perspektywy osoby, która - zwłaszcza współcześnie - nie może jej pojąć.

Teatr


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

108 KOSTEK CUKRU

Tekst: Zuzanna Bojda na podstawie powstańczego pamiętnika Ireny Sierakowskiej
Reżyseria: Agata Puszcz
Scenografia i kostiumy: Karolina Mazur
Muzyka: Krzysztof Kaliski
Video: Przemysław Jeżmirski
Zdjęcia: Tobiasz Papuczys
Lekcje stepowania: Dariusz Dudzik
Inspicjentka: Anna Solarek
Obsada: Irena Sierakowska

Bilety w cenie 30 zł do zakupu w Miejskim Domu Kultury lub online: https://mdk.czechowice-dziedzice.pl/repertuar-kina-swit/