Wiadomości

  • 9 października 2022
  • wyświetleń: 3527

Czechowiczanin z nominacją do książki historycznej roku

Czechowiczanin Jarosław Tomasiewicz, znany i ceniony wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, otrzymał nominację do "Książki historycznej roku". Wyróżniona została pozycja "W poszukiwaniu nowego ładu. Tendencje antyliberalne, autorytarne i profaszystowskie w polskiej myśli politycznej i społecznej lat 30. XX w.: piłsudczycy i inni", wydana nakładem Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.

Książka Jarosława Tomasiewicza wyróżniona nominacją w plebiscycie "historyczna książka roku"
Książka Jarosława Tomasiewicza wyróżniona nominacją w plebiscycie "historyczna książka roku" · fot. TVP


Praca opisuje przemiany polskiej myśli politycznej i społecznej lat trzydziestych, dokonujące się pod wpływem kryzysu gospodarczego, zagrożenia zewnętrznego i promieniowania faszyzmu. Analizowane są tu autorytarne i profaszystowskie tendencje, występujące zarówno w ugrupowaniach politycznych (sanacja, konserwatyści, nurt katolicko-społeczny), jak i w środowiskach niepolitycznych (panslawiści, neopoganie, antysemici, kombatanci, inżynierowie, prawnicy, artyści itd.).

Autor zajmuje się w niej aspektami dotąd często pomijanymi przez badaczy, uwzględnia ośrodki i postacie do tej pory nigdy nie opisywane. Publikacja ta, wraz z dwoma poprzednimi pozycjami autora, ujmuje całość sceny ideowopolitycznej Drugiej Rzeczypospolitej. Wnioski płynące z analizy rozwoju tendencji antyliberalnych w ubiegłym stuleciu mogą okazać się pomocne również dla zrozumienia współczesnych zjawisk.

Dr hab. prof. UŚ Jarosław Tomasiewicz to badacz ruchów radykalnych i ich myśli politycznej oraz przemocy politycznej. Autor m.in. książek "Terroryzm na tle przemocy politycznej" (2000), "Ugrupowania neoendeckie w Trzeciej Rzeczpospolitej" (2003), "Zło w imię dobra. Zjawisko przemocy w polityce" (2009), "Naprawa czy zniszczenie demokracji? Tendencje autorytarne i profaszystowskie w polskiej myśli politycznej (1921-1935)" (2012), "Rewolucja Narodowa. Nacjonalistyczne koncepcje rewolucji społecznej w Drugiej Rzeczypospolitej" (2012), "Po dwakroć niepokorni. Szkice z dziejów polskiej lewicy patriotycznej" (2014), "W kierunku nacjokracji. Tendencje autorytarne, totalistyczne i profaszystowskie w polskiej myśli politycznej (1933-1939): narodowcy - narodowi radykałowie - narodowi socjaliści" (2019) oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych.

Obecnie Jarosław Tomasiewicz jest wykładowcą Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. W przeszłości pracował także jako nauczyciel przedmiotu Wiedza o Społeczeństwie w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach.

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.